Suid Afrika

 

Kaap kolonie

25 maart 1647-1948;  6 april 1652  - 7 augustus 1795 VOC

7 augustus 1795 - 1803 Brits bewind

1803 - 1806 Nederlands bewind

1806 Brits bewind

Oranje Vrijstaat en Transvaal

1830-1840 Grote trek; Stichting Oranje Vrijstaat en Transvaal

1867 diamanten worden ontdekt in Kimberley

1886 Goud wordt aan de Witwatersrand in Transvaal gevonden

1880-1881 Eerste Boerenoorlog (Engelsen worden verslagen)

1899-1902 Tweede Boerenoorlog (Boeren worden verslagen)

Unie van Zuid-Afrika

1910 Unie van Zuid-Afrika

1931 Zuid-Afrika wordt een Dominion en via het Statuut van Westminster volledig onafhankelijk.

11 februari 1990 De Klerk laat Nelson Mandela vrij

1994 algemene verkiezingen voor alle rassen

  Bestuurders Nederlandse Kaapkolonie
1652-1662 Jan van Riebeeck (1619-1677) commandeur
1662-1666 Zacharias Wagener commandeur
1666-1668 Cornelis van Qualberg commandeur
1668-1670 Jacob van Borghorst commandeur
1670-1671 Pieter Hackius commandeur en gouverneur
1671-1672 Waarnemende raad
1672 Albert van Breugel waarnemend commandeur
1672-1676 IJsbrand Godske gouverneur
1676-1678 Johan Bax van Herenthals commandeur
1678-1679 Hendrik Crudorp waarnemend commandeur
1679-1699 Simon van der Stel (1639-1712) commandeur, vanaf 1691 gouverneur
1699-1707 Willem Adriaan van der Stel (1664-1733) gouverneur
1707-1708 Johannes Cornelis d'Ablaing waarnemend gouverneur
1708-1711 Louis van Assenburg gouverneur
1711-1714 Willem Helot waarnemend gouverneur
1714-1724 Maurits Pasques de Chavonnes gouverneur
1724-1727 Jan de la Fontaine waarnemend gouverneur
1727-1729 Pieter Gijsbert Noodt gouverneur
1729-1737 Jan de la Fontaine waarnemend gouverneur, vanaf 1730 gouverneur
1737 Adriaan van Kervel gouverneur
1737-1739 Daniel van den Hengel waarnemend gouverneur
1739-1750 Hendrik Swellengrebel (1700-1763) gouverneur
1751-1771 Rijk Tulbagh (1699-1771) gouverneur
1771-1785 Baron Joachim van Plettenberg (1739-1793) waarnemend gouverneur, vanaf 1774 gouverneur
1785-1791 Cornelis Jacob van de Graaff gouverneur
1791-1792 Johan Isaac Reinus (Rhenius) waarnemend gouverneur
1792-1793 Sebastiaan Cornelis Nederburgh en Simon Hendrik Frijkenius - commissarissen generaal
1793-1795 Abraham Josias Sluysken commissaris generaal
 

Bestuurders 1e Britse Kaapkolonie
George Macartney, 1st Earl Macartney (1797 - 1798)
Francis Dundas (1798 - 1799)
Sir George Yonge (1799 - 1801)
Francis Dundas (1801 - 1803)
Bestuurders Bataafse Kaapkolonie
Jacob Abraham Uitenhage de Mist (1803 - 1804)
Jan Willem Janssens (1804 - 1807)

Bestuurders 2e Britse Kaapkolonie
David Baird (1807 - 1808)
Henry George Grey (1808)
Du Pré Alexander, 2nd Earl of Caledon (1808 - 1811)
Henry George Grey (1811)
John Francis Cradock (1811 - 1814)
Robert Meade (1813 - 1814)
Charles Somerset (1814 - 1826)
Rufane Shaw Donkin (1820 - 1821)
Richard Bourke (acting) (1826 - 1828)
Galbraith Lowry Cole (1828 - 1833)
Thomas Francis Wade (1833 - 1834)
Benjamin d'Urban (1834 - 1838)
George Thomas Napier (1838 - 1844)
Peregrine Maitland (1844 - 1847)
Henry Pottinger (1847)
Harry Smith (1847 - 1852)
George Cathcart (1852 - 1854)
Charles Henry Darling (1854)

Staatspresidenten van Transvaal

(de Zuid-Afrikaansche Republiek)
1857–1863 Marthinus Wessel Pretorius
1863–1864 Willem Cornelis Janse van Rensburg
1864–1871 Marthinus Wessel Pretorius
1871–1877 Thomas François Burgers
1877–1881 Engelse overheersing
1881–1883 Pretorius, Kruger en Petrus Jacobus Joubert Driemanschap
1883–1902 Stephanus Johannes Paulus Kruger

 

 

George Grey (1854 - 1861)
Robert Henry Wynyard (1859 - 1860)
Robert Henry Wynyard (1861 - 1862)
Philip Edmond Wodehouse (1862 - 1870)
Charles Craufurd Hay (1870)
Henry Barkly (1870 - 1877)
Henry Bartle Frere (1877 - 1880)
Henry Hugh Clifford (1880)
George Cumine Strahan (1880 - 1881)
Hercules Robinson (1881 - 1889)
Leicester Smyth (1881)
Leicester Smyth (1883 - 1884)
Henry d'Oyley Torrens (1886)
Henry Augustus Smyth (1889)
Henry Brougham Loch (1889 – 1895)
William Gordon Cameron (1891 - 1892)
William Gordon Cameron (1894)
Hercules Robinson (2nd time) (1895 - 1897)
William Howley Goodenough (1897)
Alfred Milner (1897 - 1901)
William Francis Butler (1898 - 1899)
Walter Hely-Hutchinson (1901 - 1910)
Henry Jenner Scobell (1909)

Staatspresidenten van de Oranje Vrijstaat
Josias Philip Hoffman 24 februari 1854 - Begin april 1854 Waarnemend
Jacobus Groenendaal Begin april 1854 - 18 april 1854 Waarnemend
Josias Philip Hoffman 18 april 1854 - 10 februari 1855
Jacobus Johannes Venter 10 februari 1855 - 15 februari 1855 Waarnemend
Samengestelde Commissie voor bestuur 15 februari 1855 - 27 augustus 1855 Geen staatspresident aangewezen of gekozen; Met onder andere Jacobus Johannes Venter (voorzitter) en Esaias Reynier Snijman
Jacobus Nicolaas Boshoff 27 augustus 1855 - 6 september 1859
Esaias Reynier Snijman 6 september 1859 - 8 februari 1860 Waarnemend
Marthinus Wessel Pretorius 8 februari 1860 - 17 juni 1863
Jan Willem Spruijt 1860 - 1862 Waarnemend Slechts in ambt bij afwezigheid van Marthinus Wessel Pretorius (Periodiek)
Joseph Allison 18 maart 1863 - 17 juni 1863 Waarnemend Wegens afwezigheid van Marthinus Wessel Pretorius
Vacant 17 juni 1863 - 20 juni 1863 Geen staatspresident aangewezen of gekozen
Jacobus Johannes Venter 20 juni 1863 - 2 februari 1864 Waarnemend

Johannes Henricus Brand GCMG 2 februari 1864 - 14 juli 1888
Jacobus Johannes Venter 1869 ... - ... 1870 Waarnemend Slechts in ambt bij afwezigheid van Johannes Henricus Brand (Periodiek)
Friedrich Kaufmann Höhne 31 augustus 1872 - 4 oktober 1872 Waarnemend Slechts in ambt bij afwezigheid van Johannes Henricus Brand
Uitvoerend Comité 1873 ... - ... 1888 Waarnemend (periodiek); Slechts in ambt bij afwezigheid van Johannes Henricus Brand;
Bestaande uit William Collins, Friedrich Pieter Schnehage en Gerhardus Johannes du Toit
Pieter Jeremias Blignaut 14 juli 1888 - 10 januari 1889 Waarnemend
Francis William Reitz 10 januari 1889 - 11 december 1895
Pieter Jeremias Blignaut 11 december 1895 - 4 maart 1896 Waarnemend
Marthinus Theunis Steyn 4 maart 1896 - 29 mei 1902
Christiaan Rudolf de Wet 29 mei 1902 - 31 mei 1902 Waarnemend

 

Premiers
Louis Botha 1910-1919 SAP
Jan Christian Smuts (1x) 1919-1924 SAP
James Barry Munnik Hertzog 1924-1939 NP; 1934 VP
Jan Christian Smuts 1939-1948 VP
Daniel François Malan 1948-1954 NP
Nicolaas Havenga okt.-nov. 1954 NP
Johannes Strijdom 1954-1958 NP
Charles Swart aug.-sept. 1958 NP
Hendrik Verwoerd 1958-1966 NP
Theophilus Dönges sept. 1966 NP
Balthazar Johannes Vorster 1966-1978 NP
Pieter Willem Botha 1978-1984 NP

Staatspresidenten
Charles Swart 1961-1967 NP
Theophilus Dönges jun.-dec. 1967 NP verkozen, nooit beëdigd
Jozua Naudé 1967-1968 NP waarnemend
Jacobus Fouché 1968-1975 NP
Johannes de Klerk april 1975 NP
Nicolaas Diederichs 1975-1978 NP
Marais Viljoen (1e) aug.-okt. 1978 NP waarnemend
Balthazar Johannes Vorster 1978-1979 NP
Marais Viljoen (2e) 1979-1984 NP
Pieter Willem Botha 1984-1989 NP uitvoerend
Jan Christian Heunis jan.-maart 1989 NP waarnemend
Frederik Willem de Klerk 1989-1994 NP uitvoerend

 
   
  Presidenten
Nelson Mandela 1994-1999 ANC
Thabo Mbeki 1999-2008 ANC
Kgalema Motlanthe 2008-2009 ANC
Jacob Zuma sinds 9 mei 2009 ANC
 
 

 

Composed in 1897 by Enoch Sontonga, a Methodist school teacher. It was originally sung as a church hymn but later became an act of political defiance against the apartheid government.

Die Stem van Suid-Afrika is a poem written by C.J. Langenhoven in 1918 and was set to music by the Reverend Marthinus Lourens de Villiers in 1921.

Die Stem was the co-national anthem with God Save the King/Queen from 1936 to 1957, when it became the sole national anthem until 1995.

The South African government under Nelson Mandela adopted both songs as national anthems from 1995 until they were merged in 1997 to form the current anthem. End