Drs. Wilhelmus Klaas Norbert Schmelzer, Minister van buitenlandse zaken

Drs. Wilhelmus Klaas Norbert Schmelzer, Minister van buitenlandse zaken

Male 1921 - 2008  (87 years)    Has 4 ancestors but no descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Wilhelmus Klaas Norbert Schmelzer 
    Prefix Drs. 
    Suffix Minister van buitenlandse zaken 
    Relationshipwith Francis Fox
    Born 22 Mar 1921  Rotterdam, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Address 1960-jul 2008  Wassenaar, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Address Jul 2008  Dr. Schier-Straße, St. Ingbert Find all individuals with events at this location 
    Died 14 Nov 2008  Sankt Ingbert, DE Find all individuals with events at this location 
    Person ID I79719  Geneagraphie
    Last Modified 20 Sep 2011 

    Father Wilhelm Klaus Schmelzer,   b. 09 Nov 1886, Sankt Ingbert, DE Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown 
    Mother Marie Helène Zangerlé,   b. 18 Aug 1885, Bittburg, DE Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown 
    Married 1919  Berlin, DE Find all individuals with events at this location 
    Family ID F163926  Group Sheet  |  Family Chart

    Family 1 Living 
    Last Modified 20 Sep 2011 
    Family ID F33073  Group Sheet  |  Family Chart

    Family 2 Living 
    Photos
    Daphne en Norbert
    Daphne en Norbert
    Na de verhuizing naar St. Ingbert
    Saarbrücker…
    Last Modified 7 Jan 2003 
    Family ID F163925  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 22 Mar 1921 - Rotterdam, ZH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsAddress - 1960-jul 2008 - Wassenaar, ZH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsAddress - Jul 2008 - Dr. Schier-Straße, St. Ingbert Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 14 Nov 2008 - Sankt Ingbert, DE Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos 2 Photos

    Videos
    Wintersportvakantie 1966
    Wintersportvakantie 1966
    Hotel Languard, (Youtube) Pontresina (Afgebroken 2006, nu Allegra).
    Met Henk en Cor Weebers en…

  • Notes 
    • management-assistent afdeling advertentie Unilever N.V., van 1947 tot 1950
      hoofdcommies directoraat-generaal Buitelandse Economische Betrekkingen, ministerie van Economische Zaken, van 1950 tot 1952
      hoofd afdeling E.G.K.S., ministerie van Economische Zaken, van 1952 tot oktober 1956
      staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties (belast met bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie), van 26 oktober 1956 tot 19 mei 1959
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1959 tot 19 mei 1959
      staatssecretaris van Algemene Zaken (belast met bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie), van 19 mei 1959 tot 24 juli 1963
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2 juli 1963 tot 11 mei 1971
      fractievoorzitter K.V.P. Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 december 1963 tot 28 april 1971
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 6 juli 1971; voor Groep IV
      minister van Buitenlandse Zaken, van 6 juli 1971 tot 11 mei 1973
      lid partijbestuur K.V.P., vanaf 1954; speciaal belast met internationale vraagstukken
      adviserend lid dagelijks bestuur K.V.P., van 1964 tot 1971
      politiek leider K.V.P., van 7 december 1963 tot 28 april 1971
      lijstaanvoerder K.V.P. Tweede-Kamerverkiezingen 1967; kieskring Maastricht
      enige functies bij de Europese Unie van Christen-Democraten, vanaf 1973
      lid partijbestuur C.D.A., omstreeks 1982
      voorzitter commissie buitenland C.D.A., omstreeks 1988 tot 26 oktober 1990
      lid permanante commissie Europese Integratie, Adviesraad internationale vraagstukken, vanaf 1 januari 2002
      informateur, van 2 maart 1965 tot 12 maart 1965
      kabinetsformateur, van 18 oktober 1966 tot 3 november 1966; poging mislukt
      adviseur Stichting Verolme trust, van 1968 tot april 1971
      adviseur Van Lanschotgroep
      lid Raad van Commissarissen N.V. Algemene Publiciteitsunie te Amsterdam
      lid Raad van Commissarissen Kingma fabriek Tonnema N.V. te Sneek
      lid Raad van Commissarissen N.V. aannemings- en wegenbouwbedrijf v/h Heymans Rosmalen
      lid Raad van Commissarissen N.V. Dupaco Nijmegen
      lid Raad van Commissarissen Coran N.V. Curaçao
      voorzitter Noord-Atlantische Raad, van 24 oktober 1972 tot 17 september 1973
      adviseur Raad van Bestuur AKZO NV, vanaf juni 1973
      lid hoofdbestuur Europese Commissie, van 21 mei 1973 tot 1990
      adviseur Hollandse Betongroep te Rijswijk, vanaf 1973
      voorzitter Nederlandse Sportbond voor Geestelijke Gehandicapten, van 1973 tot 1980
      lid Raad van Commissarissen N.V. aannemings- en wegenbouwbedrijf v/h Heymans Rosmalen, vanaf 1 augustus 1973
      lid Raad van Commissarissen Van Lanschots beleggingsmaatschappij, vanaf 4 juli 1973
      lid College van Regenten Stichting Katholieke Bejaarden- en Verzorgingstehuizen regio Den Haag, van 1974 tot 1980
      lid bestuur Nederlandse Bachvereniging, van 1974 tot 1980
      lid Raad van Commissarissen Scaldiapapier te Nijmegen
      adviseur OGEM
      voorzitter bestuur EIB (Europees Instituut voor Bestuurskunde), vanaf 1 januari 1984
      lid bestuur Stichting Administratiekantoor Douwe Egberts-Sara Lee, vanaf augustus 1987
      vice-voorzitter voorlopige Adviesraad Vrede en Veiligheid
      vice-voorzitter Adviesraad Vrede en Veiligheid, vanaf november 1990
      voorzitter Stichting Administratiekantoor Douwe Egberts Sara Lee
      voorzitter vaste commissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1965 tot 10 mei 1971
      voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1967 tot 10 mei 1971
      opleiding(en)
      lager onderwijs Openbare lagere school "Westerschoolvereniging" te Rotterdam
      gymnasium-a R.K. Aloysius College te 's-Gravenhage, van 1933 tot 1939
      economie Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg tot 1947
      wetenswaardigheden
      Bracht in 1958 de Jeugdspaarwet tot stand
      Bepaalde in 1958 dat het lidmaatschap van de S.E.R. onverenigbaar met het Kamerlidmaatschap was
      Bracht in 1961 de Nota inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie uit
      Bracht in 1961 samen met staatssecretaris Van den Berge de Wet premiespaarregelingen en winstspaarregelingen tot stand. Daardoor kunnen werkgeversbijdragen tot een maximum van f 390 per jaar vrij blijven van loon- en inkomstenbelasting
      Bracht in 1962 samen met staatssecretaris Van den Berge een wet inzake fiscale faciliteiten voor bezitsvorming van werknemers tot stand
      Werd in december 1963 op een buitengewone fractievergadering in Utrecht tot fractievoorzitter gekozen, als opvolger van De Kort
      Diende op 13 oktober 1966 een motie in, die zich richtte tegen het financiële beleid van het kabinet-Cals en die na aanneming leidde tot de val van het kabinet ('De Nacht van Schmelzer')
      Legde in 1971 zijn adviseurschap bij Verolme neer, nadat kritiek op het vervullen van deze functie was geuit in verband met de betrokkenheid van de overheid bij dit bedrijf
      Tijdens zijn ministerschap steunde Nederland het voorstel van Albanië om de Volksrepubliek China toe te laten tot de V.N. en om Taiwan uit te stoten, werd de D.D.R. erkend, vond een staatsbezoek plaats aan Indonesië en werd minister Gromyko als eerste Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken ontvangen.
      niet-aanvaarde politieke functies
      kabinetsformateur, maart 1965; geweigerd

      onderscheidingen
      Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, 27 juli 1963
      Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, 8 juni 1973
      Grootkruis Orde van Oranje-Nassau, maart 1991

      verenigingen, sociëteiten, genootschappen
      lid Tilburgs studentencorps

      hobby's
      muziek; componeren en tekstschrijven
      juu-jitsu en judo, skilopen, tennis, zwemmen

      publicaties
      "Barbara Ward en Europa's nieuwe kans" (1949)
      "Europese industriële mede-eigendom in brede lagen van de bevolking" (1954)
      "Verbreiding van de industriële mede-eigendom"
      "De Katholieke Volkspartij in de Europese politiek" (1956)
      "Internationale actualiteit van de christelijke-sociale leer" (1960)
      "Bezitsvorming" (1963); met W. Albeda
      "Wereldpolitiek en onbehagen; in: internationale spectator" (1970)

      meer informatie
      Wie is Wie in de Tweede Kamer? 1970
      R. Ammerlaan, "Het verschijnsel Schmelzer" (Leiden, 1973)
      J. Bosmans, "Een gedreven politicus", in: D. Hellema e.a. (red.), "De Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken in de twintigste eeuw" (1999)
      Rotterdam, ZH, NL
    • Norbert Schmelzer wurde in den 30er Jahren politisch, organisierte sich im niederländischen Widerstand der Studenten und musste schließlich in den Untergrund. Nachdem der Rauch über den europäischen Schlachtfeldern des Zweiten Weltkriegs abgezogen war, studierte er das Fach Ökonomie zu Ende und begann sein Berufsleben, das ihn zu einer Person der Zeitgeschichte machen sollte.


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources