Jan Hendrik de Waal Malefijt

Jan Hendrik de Waal Malefijt

Male 1852 - 1931  (79 years)    Has 20 ancestors and 3 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Jan Hendrik de Waal Malefijt 
    Relationshipwith Francis Fox
    Born 31 Jan 1852  Bloemendaal, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 14 Mar 1931  Katwijk Find all individuals with events at this location 
    Person ID I648405  Geneagraphie
    Last Modified 15 Jun 2009 

    Father Johannes Jacobus de Waal Malefijt,   b. 18 Sep 1826, Bloemendaal, NH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 1883, Bloemendaal, NH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 56 years) 
    Mother Louisa Wilhelmina Retel,   b. 15 Jul 1824, Bloemendaal, NH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 1889, Bloemendaal, NH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 64 years) 
    Married 23 Apr 1851  Overveen, Haarlem, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Siblings 1 sibling 
    Family ID F284359  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Frederica Sophia Wilhelmina Couvée,   b. 1845, Leiden, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 1926, Katwijk a.d. Rijn Find all individuals with events at this location  (Age 81 years) 
    Married 15 Nov 1877 
    Children 
     1. Johannes Jacobus de Waal Malefijt,   b. 1879, Zeist, Ut, NL Find all individuals with events at this location,   d. 1959, Velp, Gld, NL Find all individuals with events at this location  (Age 80 years)
     2. Louise Wilhelmina de Waal Malefijt,   b. 1881, Zeist, Ut, NL Find all individuals with events at this location,   d. 1963, Winterswijk Find all individuals with events at this location  (Age 82 years)
     3. Elizabeth Jacomina de Waal Malefijt,   b. 1885,   d. Yes, date unknown
    Last Modified 15 Jun 2009 
    Family ID F284360  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 31 Jan 1852 - Bloemendaal, NH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    648405.jpg
    648405.jpg

  • Notes 
    • - onderwijzer lagere school te Amsterdam, van april 1871 tot 1873, toel.: ontslag vanwege keelaandoening
      - volontair ter secretarie gemeente Bloemendaal, van 1873 tot 1876
      - mede-eigenaar zeepziederij te Zeist, van 1876 tot 1890
      - lid gemeenteraad van Zeist, van augustus 1884 tot april 1890
      - burgemeester en gemeentesecretaris van Westbroek, van 29 april 1890 tot 28 september 1903
      - burgemeester en gemeentesecretaris van Achttienhoven, van 29 april 1890 tot 28 september 1903
      - lid Provinciale Staten van Utrecht voor het kiesdistrict Breukelen, van 17 augustus 1892 tot 16 augustus 1909
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Breukelen, van 21 september 1897 tot 16 augustus 1909
      - lid Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 29 september 1903 tot 16 augustus 1909
      - minister van Koloniën, van 16 augustus 1909 tot 29 augustus 1913
      - burgemeester van Katwijk, van 16 oktober 1914 tot 1 februari 1927
      - lid Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Leiderdorp, van 15 juni 1916 tot augustus 1917
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland, van 28 augustus 1917 tot 18 september 1923
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1923 tot 16 september 1925, toel.: Groep IV
      - ambteloos, van 1 februari 1927 tot 14 maart 1931
      - hoofdredacteur A.R.-blad "De Oranjevaan" tot juni 1892, toel.: ontslag genomen na kritiek op zijn te sociale standpunten
      - adviserend lid Centraal Comité A.R.P.
      - voorzitter kamerclub A.R.P. Tweede Kamer der Staten-Generaal, van maart 1908 tot november 1908
      - president-directeur Vrije Universiteit te Amsterdam, van 1907 tot 1909
      - ondervoorzitter Staatscommissie inzake de verdediging van Nederlands-Indië, van mei 1912 tot juni 1913
      - president-directeur Vrije Universiteit te Amsterdam, van 1914 tot 1925
      - lid Centrale Commissie voor de Statistiek, omstreeks 1915
      - lid Schoolraad voor scholen met den Bijbel, van 1905 tot 1908
      - lid Centrale Commissie voor de Statistiek, omstreeks 1909, toel.: nog in 1919
      - lid Raad van Commissarissen "Groninger Hypotheekbank"
      - fungerend waterschout
      - secretaris-penningmeester waterschap 't huis Hart
      - hoofdredacteur "Stichtse Courant"
      - lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1901 tot maart 1902, toel.: voorzitter vijfde afdeling
      - lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1905 tot november 1905, toel.: voorzitter derde afdeling

      opleiding(en)
      u.l.o.
      - onderwijzersopleiding (diploma hulponderwijzer) Normaalschool tot 1870
      - akte Frans tot 1871

      - Sprak in de Tweede Kamer regelmatig over koloniale aangelegenheden en voorts over onder meer onderwijs, volksgezondheid, binnenlands bestuur, visserij en justitie
      - Stemde in 1909 tegen een motie-Aalberse waarin om een 10-urige werkdag werd gevraagd
      - Trad in Eerste Kamer vooral op als expert voor binnenlands bestuur
      - Was in 1919 één van de drie antirevolutionairen die tegen het initiatiefvoorstel-Marchant inzake het vrouwenkiesrecht stemde
      - Bracht in 1905 een wijziging van de Indische Mijnwet tot stand, waardoor door het Gouvernement afgesloten concessiecontracten ter goedkeuring aan de Staten-Generaal moeten worden voorgelegd.
      - Bracht in 1910 een wijziging van de Wet op het Nederlanderschap tot stand, waardoor allen die in Nederlands-Indië uit daar gevestigde ouders waren geboren Nederlands onderdaan werden.

      verkiezingen
      - Werd in 1894 als 'Takkiaan' in het kiesdistrict Amersfoort verslagen door F.D. graaf Schimmelpenninck
      - Versloeg in 1897 in het district Breukelen Jhr. J. Huydecoper van Maarseveen (o.l.)
      - Versloeg in 1901 F.J.A.M. Wierdels (rk) na herstemming.
      - Versloeg in 1905 Dr. H.P. Kapteyn (lu)
      - Werd in 1909 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

      niet-aanvaarde politieke functies
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, 1909, toel.: geweigerd i.v.m. benoeming tot minister
      - burgemeester van Haarlem, 1919, toel.: geweigerd
      - lid Raad van State, 1919, toel.: gepasseerd
      - minister van Koloniën, 1919, toel.: gepasseerd

      woonplaats(en)/adres(sen)
      -Overveen
      - Zeist, vanaf 1876
      - Westbroek
      - Katwijk, vanaf 1914

      Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw

      lid Anti-Schoolwet Verbond, vanaf 1876

      publicaties/bronnen
      Biografisch Woordenboek van Nederland, dl.III, 644


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources