Pieter Mijer

Pieter Mijer

Male 1812 - 1881  (68 years)    Has 2 ancestors but no descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Pieter Mijer 
    Born 3 Jun 1812  Batavia, Java, Indonesia Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 6 Feb 1881  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I640113  Geneagraphie
    Last Modified 5 May 2009 

    Father Pieter Mijer,   d. Bef 1820 
    Mother Ernestina Geertruida Meyer,   d. Yes, date unknown 
    Family ID F280330  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Jeanette Antoinette Pietermaat,   b. 6 Jul 1816, Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 8 Apr 1870, Batavia, Java, Indonesia Find all individuals with events at this location  (Age 53 years) 
    Married 4 Sep 1837  Batavia, Java, Indonesia Find all individuals with events at this location 
    Last Modified 5 May 2009 
    Family ID F280329  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 3 Jun 1812 - Batavia, Java, Indonesia Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 4 Sep 1837 - Batavia, Java, Indonesia Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 6 Feb 1881 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    640113.jpg
    640113.jpg

  • Notes 
    • minister van koloniën, 1856-1858, en 1866
      gouverneur-generaal, 1866-1872.
      Hij schafte in 1871 het oude Preangerstelsel af, waardoor de regenten van dit gewest het recht tot belastingheffing en beschikking over de bevolking werd ontnomen.

      - advocaat te 's-Gravenhage, van 17 oktober 1832 tot 16 april 1833
      - Indisch ambtenaar, 6 november 1834
      - referendaris ter Algemeene Secretarie van Nederlands-Indië, van 21 februari 1835 tot 16 juli 1837, toel.: werkzaam bij het kabinet van de gouverneur-generaal ad interim J.Ch. Baud
      - griffier van de Hoog-Gerechtshof en Hoog-Militair Gerechtshof van Nederlands-Indië, van 16 juli 1837 tot 3 juli 1838
      - waarnemend raadsheer Hoog-Gerechtshof van Nederlands-Indië, van 3 juli 1838 tot 25 december 1838
      - raadsheer Hoog-Gerechtshof van Nederlands-Indië, van 25 december 1838 tot 5 maart 1839
      - waarnemend raadsheer Hoog-Militair Gerechtshof van Nederlands-Indië, van 5 maart 1839 tot 20 november 1845
      - waarnemend procureur-generaal bij het Hoog-Gerechtshof van Nederlands-Indië, van 20 november 1845 tot september 1846
      - waarnemend advocaat-fiscaal voor zee- en landmacht in Nederlands-Indië, van 20 november 1845 tot 24 september 1846
      - vice-president Hoog-Gerechtshof en Hoog-Militair Gerechtshof van Ned.-Indië, van 24 september 1846 tot 9 september 1849
      - procureur-generaal Hoog-Gerechtshof van Nederlands-Indië, van 9 september 1849 tot 9 oktober 1851
      - advocaat-fiscaal voor zee- en landmacht, van 9 september 1849 tot 9 oktober 1851
      - lid Raad van Nederlandsch-Indië, van 9 oktober 1851 tot 1 januari 1856
      - verlof in Nederland, vanaf 30 juli 1855
      - minister van Koloniën, van 1 januari 1856 tot 18 maart 1858
      - gepensioneerd, toel.: pensioen f 10.000,- per jaar
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Zwolle, van 18 september 1860 tot 30 mei 1866
      - minister van Koloniën, van 30 mei 1866 tot 17 september 1866
      - tijdelijk voorzitter van de Ministerraad, van mei 1866 tot september 1866
      - Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië, van 28 december 1866 tot 1 januari 1872, toel.: benoemd bij K.B. van 17 sep. 1866
      - terugkeer in Nederland, februari 1872
      - lid en secretaris commissie tot voorbereiding van de invoering van de nieuwe wetgeving in Ned.-Indië, vanaf oktober 1837
      - adjunct-adviseur in de procedure van de erfgenamen van Gouverneur-Generaal Daendels, ter zake van in 's lands kas gestorte gelden, april 1838
      - lid directie militair weduwen- en weezenfonds, vanaf 9 maart 1841
      - lid college van bestuur over de protestantse kerk in Ned.-Indië, van 11 november 1844 tot 5 september 1851
      - lid commissie tot onderzoek van al hetgeen betrekking heeft tot de Ned.-Indische scheepvaart beoosten de Kaap de Goede Hoop, vanaf 9 mei 1846
      - lid commissie belast met de vervaardiging van een ontwerp-wetboek van strafrecht voor Europeanen in Ned.-Indië, van juni 1848 tot januari 1852
      - president college van bestuur over de protestantse kerk in Nederlands-Indië, vanaf 5 september 1851

      opleiding(en)
      opleiding Instituut 't Hoen te Vollenhoven
      Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd op dissertatie) Hogeschool te Leiden, van 5 juni 1828 tot 11 oktober 1832, toel.: summa cum lauda

      Was koloniaal-woordvoerder in de Tweede Kamer. Sprak ook over onderwijs en waterstaat.

      wetenswaardigheden
      - Werd in 1866 door Graaf Van Zuylen van Nijevelt gevraagd als minister van Koloniën. Aarzelde omdat hij een pensioen van f 12.000 had als oud-Indisch ambtenaar en een toelage als Kamerlid van f 2000. Bovendien had hij een huis gekocht in Elburg, omdat hij Den Haag te duur vond. Gaf te kennen alleen Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië te willen worden, maar zegde uiteindelijk toe minister te worden, als hij na de behandeling van de begroting van Koloniën tot Gouverneur-Generaal zou worden benoemd.
      - Hoewel hij geen formateur was, contrasigneerde hij de besluiten bij de ministerswisselingen
      - Werd twee dagen na de goedkeuring van de begroting van Koloniën in de Eerste Kamer, tot Gouverneur-Generaal benoemd
      - Zijn vader was lid van het handelshuis Te Boekhorst en Co.
      - Zijn stiefvader was griffier bij de Raad van Justitie te Batavia

      - Versloeg in 1860 Th.J. Stieltjes (lib.) na herstemming
      - Versloeg in 1864 de liberalen S.J. van Roijen en J. Kalff

      woonplaats(en)/adres(sen)
      - Ned.-Indië, vanaf 1833
      - Ned.-Indië, van 1866 tot februari 1872
      - Utrecht, vanaf 1872
      - Scheveningen

      - Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 6 december 1847
      - Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 31 januari 1856
      - Grootkruis Orde van de Eikenkroon, 12 maart 1858

      lid Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde

      publicaties/bronnen
      - "Dissertatio historico-politica de commercio et internae administrationis forma possessionum Batavarum in India Orientali" (dissertatie)
      - diverse artikelen en werken over Nederlands-Indië
      - "Jan Chrétien Baud geschetst" (1878)
      - Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, dl.III, 899
      - Levensbericht door S. van Deventer, in: Levensberichten van leden van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, 1884, 71
      - M.A. van Rhede van der Kloot, "Gouverneurs-Generaal en Commissarissen-Generaal van Nederlandsch-Indië 1610-1888"


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources