Johannes Kappeyne van de Coppello

Johannes Kappeyne van de Coppello

Male 1822 - 1895  (72 years)    Has 10 ancestors but no descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Johannes Kappeyne van de Coppello 
    Relationshipwith Francis Fox
    Born 2 Oct 1822  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 28 Jul 1895  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I493766  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Dr. Johannes van de Coppello,   b. 7 Mar 1790, Middelburg Find all individuals with events at this location,   d. 27 Apr 1833, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 43 years) 
    Mother Cornelia Sara Galleé,   b. 14 Apr 1792, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 21 Sep 1855, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 63 years) 
    Married 7 Mar 1816  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Siblings 2 siblings 
    Family ID F198694  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 2 Oct 1822 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 28 Jul 1895 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    Jan Kappeyne van de Coppello
    Jan Kappeyne van de Coppello

  • Notes 
    • - advocaat te 's-Gravenhage, van 1845 tot 1877
      - lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 1860 tot 1 september 1865
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict 's-Gravenhage, van 15 september 1862 tot 19 september 1866
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Haarlem, van 18 september 1871 tot 2 november 1877
      - minister van Binnenlandse Zaken, van 3 november 1877 tot 30 augustus 1879
      - (tijdelijk) voorzitter ministerraad, van 3 november 1877 tot 30 augustus 1879
      - advocaat te 's-Gravenhage, van 1879 tot 28 juli 1895
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Noord-Holland, van 1 mei 1888 tot 19 september 1893
      "leader" liberalen Tweede Kamer der Staten-Generaal, van juni 1876 tot november 1877
      - president afdeling Vereeniging tot Bevordering van Fabriek- en Handwerk-Nijverheid in Nederland te 's-Gravenhage tot 1875
      - president Commissie van Toezicht H.B.S. te 's-Gravenhage, omstreeks 1876
      - kabinetsformateur, van 16 oktober 1877 tot november 1877
      - voorzitter Staatscommissie inzake de administratieve rechtspraak, vanaf 1891

      opleiding(en)
      lager onderwijs School Nut van 't Algemeen, Buitenhof te 's-Gravenhage
      opleiding door zijn vader
      Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd op dissertatie) Hogeschool te Leiden, van 7 september 1840 tot 26 september 1845

      - Voerde in de Tweede Kamer regelmatig het woord over uiteenlopende onderwerpen (onderwijs, justitie, financiën, koloniën, spoorwegen)
      -

      Stemde in 1872 tegen de ontwerp-Wet op de inkomstenbelasting van minister Blussé
      -

      Voerde als Eerste-Kamerlid zelden het woord. Sprak in 1891 bij de behandeling van het wetsvoorstel inzake de
      enkelvoudige kiesdistricten.


      als bewindspersoon
      -

      Bracht in 1878 een wet tot stand waardoor het ledental van de Tweede Kamer werd verhoogd van 80 naar 86
      -

      Bracht in 1878 een wet inzake de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker,
      vroedvrouw en apothekersbediende tot stand
      -

      Bracht in 1878 de Wet op het lager onderwijs (Stb. 127) tot stand, die de wet uit 1857 vervangt. Vanwege de hogere eisen
      aan schoolgebouwen en aan salariëring en bekwaamheden van leerkrachten worden de financiële lasten van scholen hoger.
      Alleen openbaar onderwijs wordt hiervoor gesubsideerd. Daarom werd van confessionele zijde fel tegen de wet
      geopponeerd, onder andere via een volkspetitionnement. De wet regelt tevens de opleiding van onderwijzers op
      kweekscholen en via normaallessen.
      -

      Diende op 10 juni 1879 na de verwerping van artikel 1 van de ontwerp-Kanalenwet samen met Tak zijn ontslag in; op 13
      juni weigerde de koning dit ontslag
      -

      Verzocht op 27 juni 1879 (en op 2 juli namens de meerderheid van het kabinet) aan de koning in het nieuwe zittingsjaar een
      voorstel tot grondwetsherziening te mogen indienen. De koning wees dit verzoek op 10 juli af, waarna de ministers ontslag
      vroegen.



      wetenswaardigheden


      algemeen
      Behoorde met P.A.S. van Limburg Brouwer en C. van Heukelom tot de adjudanten van Fransen van de Putte op koloniaal
      gebied

      uit de privé-sfeer
      -

      De naam "Kappeyne" (van zijn peetgrootmoeder) werd in 1811 door zijn vader aan die van "Van de Coppello" toegevoegd
      -

      Sinds zijn achttiende jaar was G. Groen van Prinsterer zijn toeziend voogd
      -

      Scherp jurist, uitmuntend kenner van het Romeins recht
      -

      Hij wees een aanzoek om buitengewoon hoogleraar te worden aan de Hogeschool te Leiden af
      -

      Zijn vader was leraar Grieks en rector van de latijnse scholen te 's-Gravenhage en Zwolle


      anekdotes
      -

      Had de gewoonte om 's nachts te werken tot in de vroege ochtend
      -

      Werkte volgens tijdgenoten bij voorkeur in neglicé languit op de vloer van zijn woonkamer liggend temidden van zijn boeken
      en papieren
      -

      Zag er vaak wat haveloos uit door onverzorgde kleding
      -

      Schepte er genoegen in om voor de scherts allerlei amendementen op wetsvoorstellen te bedenken


      verkiezingen
      -

      Versloeg in 1860 bij de periodieke verkiezingen A. Vrolik. Zijn tegenkandidaat, H.F. baron van Zuylen van Nijevelt, trok
      zich terug.
      -

      Werd in 1866 bij de periodieke verkiezingen in het district 's-Gravenhage verslagen door F. de Casembroot (cons.)
      -

      Versloeg in 1871 bij naverkiezingen in het district Haarlem W. van Golstein (cons.)
      -

      Versloeg in 1875 bij de periodieke verkiezingen M.J. van Lennep (cons.)
      -

      Werd in augustus 1880 bij tussentijdse verkiezingen in het district Amsterdam verslagen door J.G. Gleichman (lib.)
      -

      Werd in maart 1883 bij tusentijdse verkiezingen in het district Amsterdam verslagen door A. Gildemeester (cons.-lib.)
      -

      Werd in 1884 bij tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict Haarlem verslagen door J. Duijvis (lib.)


      woonplaats(en)/adres(sen)
      -

      's-Gravenhage, Nieuwstraat, omstreeks 1854 en nog in 1857
      -

      's-Gravenhage, Noordeinde 75, omstreeks 1875 tot juli 1895


      ridderorden
      -

      Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 12 mei 1874
      -

      Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 2 november 1878


      verenigingen, sociëteiten, genootschappen
      lid Koninklijke Academie van Wetenschappen, vanaf 1860


      publicaties/bronnen


      publicaties van
      publiceerde vele studiën

      publicaties over
      -

      I.A. Levy, "De moderne levensbeschouwing van Mr. J. Kappeyne van de Coppello" (1875)
      -

      J.Ch. de Blok, "Een vergeten staatsman", in: Leeskabinet (1895, dl. III)
      -

      A.P.Th. Eyssell "Mr. Johannes Kappeyne van de Coppello" in: Themis LVI (1895) 645-656
      -

      Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, dl.III, 670
      -

      P.A. van de Riet, "J. Kappeyne van de Coppello", in: "Van Thorbecke tot Telders" (1993)
      -

      "Dagboeken en aantekeningen van Willem Hendrik de Beaufort 1874-1918", uitgegeven door J.P. de Valk en M. van
      Faassen, p. 1000
      -

      Ned. Patriciaat, 1942



      familie/gezin


      naam vader
      Dr. J. van de Coppello, Johannes

      naam moeder
      C.S. Galleé, Cornelia Sara (Sarah)

      samenlevingsvorm
      ongehuwd

      beroep grootvader (vaderskant)
      griffier te Middelburg

      beroep grootvader (moederskant)
      lid rechtbank in eerste aanleg

      familierelaties
      -

      Oom van Jhr. E. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, Eerste-Kamerlid en Commissaris der Koningin
      -

      Oom van J. Kappeyne van de Coppello, Eerste-Kamerlid


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources