Cornelis Pijnacker Hordijk

Cornelis Pijnacker Hordijk

Male 1847 - 1908  (61 years)    Has 8 ancestors but no descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Cornelis Pijnacker Hordijk 
    Relationshipwith Francis Fox
    Born 13 Apr 1847  Drumpt Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 3 Sep 1908  Haarlem, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I479162  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Dr. Abraham Pijnacker Hordijk,   b. 19 Feb 1809, Naaldwijk Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown 
    Mother Geertruida Johanna van Wijk,   d. Yes, date unknown 
    Siblings 2 siblings 
    Family ID F198540  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Theodora Esther Bijnkershoek van der Koog,   d. Yes, date unknown 
    Married 18 Dec 1870  Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location 
    Last Modified 11 Nov 2004 
    Family ID F198539  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsMarried - 18 Dec 1870 - Utrecht, Ut, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 3 Sep 1908 - Haarlem, NH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    479162.jpg
    479162.jpg

  • Notes 
    • Gouverneur-generaal, 1888-1893.
      In 1890 gaf hij toestemming tot het oprichten van het Corps Marechaussee, dat later de doorslag zou geven in de strijd in Atjeh. Verder is hij bekend geworden door het publiceren van artikelen over recht en over Middeleeuwse handschriften.

      - advocaat te Rotterdam, van 1873 tot 1874
      - hoogleraar Romeins staatsrecht Atheneum Illustre te Amsterdam, van 4 maart 1874 tot 1877
      - hoogleraar burgerlijk recht en rechtsgeschiedenis Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, van 1877 tot 1881
      - hoogleraar oud-vaderlands recht Rijksuniversiteit te Utrecht, van 1 maart 1881 tot 10 februari 1882
      - minister van Binnenlandse Zaken, van 10 februari 1882 tot 22 april 1883
      - ambteloos te 's-Gravenhage, van april 1883 tot juni 1885
      - Commissaris des Konings in Drenthe, van 19 juni 1885 tot juni 1888
      - Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, van 19 juni 1888 tot 15 juli 1893
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland, van 16 mei 1894 tot 17 september 1902
      - voorzitter plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam, vanaf 2 september 1878
      - lid plaatselijke commissie voor het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage, van 27 november 1883 tot 9 juli 1885
      - lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen, van 20 september 1885 tot 4 juli 1888
      - voorzitter college van regenten Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen, nrs. 1, 2 en 3, van maart 1887 tot 18 juli 1888
      - voorzitter Indisch Genootschap, van 1895 tot 1903
      - voorzitter Staatscommissie voor de werknemersverzekering, van 1895 tot 1898
      - lid bestuur Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oude vaderlandsche recht, omstreeks 1901
      - voorzitter Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, omstreeks 1901
      - voorzitter bestuur Maatschappij ter bevordering van het natuurkundig onderzoek der Nederlandsche koloniën, omstreeks 1901
      - lid College van Curatoren Rijksuniversiteit te Leiden, van 1902 tot 3 september 1908
      - lid Staatscommissie inzake reorganisatie van het onderwijs (Ineenschakelingscommissie-Woltjer), van 21 maart 1903 tot 25 april 1910
      - lid commissie voor de uitgave van 's Rijks Geschiedkundige Publikatiën
      - voorzitter hoofdbestuur Maatschappij tot Nut van het Algemeen
      - voorzitter Staatscommissie voor advies behandeling krankzinnige misdadigers
      - voorzitter Staatscommissie voor de registratie
      - voorzitter College van Curatoren Gemeente-instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft

      opleiding(en)
      - gymnasium te Deventer
      - gymnasium te Zaltbommel
      - privaatonderwijs
      Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd op stellingen) Hogeschool te Utrecht, van 17 oktober 1864 tot 28 november 1873

      - Sprak in de Eerste Kamer vooral over binnenlandse zaken en Indische aangelegenheden
      - Interpelleerde in 1894 minister Van Dedem over de expeditie naar Lombok
      - Stemde in 1901 tegen de ontwerp-Woningwet
      Diende in 1882 een wetsvoorstel in tot verlaging van de census, waardoor het aantal kiezers met ca. 20.000 zou worden uitgebreid. De hoogste categorie van de census (f 60,-) zou alleen nog gelden in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Het voorstel werd in 1883 ingetrokken na het uitbrengen van verslag door de commissie van rapporteurs.

      wetenswaardigheden
      - Oprichter van het Instituut Colonial International

      Was in 1884 bij de algemene verkiezingen verliezend liberaal kandidaat in het district Tiel

      woonplaats(en)/adres(sen)
      - Utrecht tot 1873
      - Rotterdam, van 1873 tot 1874
      - Amsterdam, vanaf 1874
      - Ned.-Indië, van 1888 tot november 1893
      - 's-Gravenhage, van 1893 tot 1906
      - Haarlem, van 1906 tot 3 september 1908

      - Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 10 mei 1889
      - Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau

      rector Utrechtsch Studentencorps te Utrecht, toel.: gedurende 2 jaar

      erelid Indisch Genootschap, vanaf 1903

      publicaties/bronnen
      Voor publicaties van zijn hand zie: NNBW, dl.IV
      - Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, dl.IV, 1102
      - M.A. van Rhede van der Kloot, "Gouverneurs-Generaal en Commissarissen-Generaal van Nederlandsch-Indië 1610-1888"
      - Ned. Patriciaat, 1942


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources