Dirk Fock

Dirk Fock

Male 1858 - 1941  (83 years)    Has 7 ancestors but no descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Dirk Fock 
    Born 19 Jun 1858  Wijk bij Duurstede, Ut, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 17 Oct 1941  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I479121  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Cornelis Fock,   b. 29 Nov 1828, Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 1 Feb 1910, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 81 years) 
    Mother Maria Anna Uyttenhooven,   d. Yes, date unknown 
    Married 28 Jun 1854  Vlissingen Find all individuals with events at this location 
    Siblings 2 siblings 
    Family ID F198676  Group Sheet  |  Family Chart

    Family 1 Wilhelmina Catharina Cornelia Doffegnies,   d. 24 Dec 1913 
    Married 30 Jun 1881  Batavia, N.O.I. Find all individuals with events at this location 
    Last Modified 13 Nov 2004 
    Family ID F198677  Group Sheet  |  Family Chart

    Family 2 Alida Françoise Diemont,   d. Yes, date unknown 
    Married 11 Mar 1926 
    Last Modified 13 Nov 2004 
    Family ID F198678  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 19 Jun 1858 - Wijk bij Duurstede, Ut, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 30 Jun 1881 - Batavia, N.O.I. Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 17 Oct 1941 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    479121.jpg
    479121.jpg

  • Notes 
    • minister van koloniën , 1905-1908; met hem als minister begint de echte Ethische Politiek in de praktijk. gouverneur-generaal, 1921-1926; zijn periode staat in het teken van bestuurshervormingen, Nederlands-Indië zelfstandig Rijksdeel, strenge bezuinigingen, sluitende begroting, conservatieve houding.

      - advocaat en procureur te Semarang, van 1880 tot januari 1881
      - advocaat en procureur te Batavia, van januari 1881 tot 1898
      - advocaat te Rotterdam, vanaf 1899
      - lid Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Rotterdam III, van 31 oktober 1900 tot augustus 1905
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Rotterdam I, van 17 september 1901 tot 17 augustus 1905
      - lid gemeenteraad van Rotterdam, van 20 augustus 1903 tot 23 februari 1905
      - lid Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, van januari 1905 tot augustus 1905
      - minister van Koloniën, van 17 augustus 1905 tot 11 februari 1908
      - Gouverneur van Suriname, van 10 augustus 1908 tot 1 juli 1911
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Haarlem, van 16 september 1913 tot 17 september 1918
      - voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 januari 1917 tot 8 oktober 1920
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 14 oktober 1920
      - Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië, van 24 maart 1921 tot 6 september 1926
      - minister van Staat, 24 augustus 1928
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1929 tot 17 september 1935, toel.: voor Groep I
      - voorzitter Liberale Unie, van 1914 tot 1916
      - voorzitter Vrijheidsbond, van 1927 tot 1933
      - erevoorzitter Vrijheidsbond, van 1934 tot 1940
      - redacteur "Indisch Weekblad van het Recht", van 1885 tot 1887
      - redacteur "Indisch Weekblad van het Recht", van 1889 tot 1897
      - consul van Oostenrijk-Hongarije te Batavia, vanaf 1892
      - voorzitter commissie inrichting middelbaar onderwijs te Nederlands-Indië, van 1915 tot 1916
      - lid College van Curatoren Nederlandsch-Indische Bestuursacademie, van 30 december 1915 tot oktober 1920
      - lid Commissie van Advies Uitvoering der Oorlogsmolestverzekeringswet, vanaf 1916, toel.: nog in 1919
      - voorzitter Commissie van uitvoering inzake het middenstandskrediet, omstreeks 1919
      - voorzitter Maatschappij ter bevordering van het natuurkundig onderzoek der Nederlandsche Koloniën, omstreeks 1920
      - lid Nederlandse delegatie Volkenbond, vanaf 1920
      - lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1916 tot september 1916, toel.: voorzitter tweede afdeling
      - voorzitter Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1917 tot 8 oktober 1920
      - voorzitter Huishoudelijke Commissie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1917 tot 8 oktober 1920

      opleiding(en)
      - vijfjarige h.b.s., toel.: slechts 3 klassen
      - gymnasium Gymnasium Haganum te 's-Gravenhage
      - rechtsgeleerdheid (gepromoveerd op stellingen) Rijksuniversiteit te Leiden tot 21 mei 1880
      - staatswetenschappen (gepromoveerd op dissertatie) Rijksuniversiteit te Leiden tot 21 mei 1880

      - Sprak als Tweede-Kamerlid hoofdzakelijk over koloniale aangelegenheden
      - Voerde in de Eerste Kamer regelmatig het woord over koloniale zaken en onderwerpen op economisch gebied
      - Bracht in 1906 een wet tot stand tot wijziging van het Regerings-Reglement voor Nederlands-Indië betreffende de rechtspraak in Nederlands-Indië. Algemene verordeningen (ordonanties) over het privaat-, straf- en procesrecht moeten voor alle bevolkingsgroepen van Indië het in Nederland geldende recht volgen. Afwijking hiervan (en derhalve handhaving van de adat) voor inlandse groepen is echter toegestaan.
      - Bevorderde als minister het onderwijs in Nederlands-Indië

      wetenswaardigheden
      Verliet in april 1919 de voorzittersstoel om deel te kunnen nemen aan een debat over de Indische begroting. Hij had namelijk kritiek op het beleid van Gouverneur-Generaal Van Limburg Stirum, die de pas opgerichte Volksraad grotere invloed op het bestuur wilde geven en ook verdere bestuurshervormingen voorstond.

      - Versloeg in 1901 Dr. J.Th. de Visser (c.h.) na herstemming
      - Versloeg in 1905 R.J.W. Rudolph (arp) na herstemming
      - Versloeg in 1913 Jhr.Mr. D.E. van Lennep (chu) na herstemming
      - Was in 1918 lijstaanvoerder van de Unie-Liberalen in de kieskringen in Zuid-Holland

      niet-aanvaarde politieke functies
      lid Tweede Kamer, 1905, toel.: niet aangenomen in verband met zijn benoeming tot minister

      woonplaats(en)/adres(sen)
      - Nederlands-Indië, van juni 1880 tot 1899
      - 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 52b, omstreeks 1914
      - 's-Gravenhage, Paleisstraat 10, omstreeks 1928 en nog in 1931
      - 's-Gravenhage, Laan Copes van Cattenburch 56, omstreeks 1933 en nog in 1938

      - Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, oktober 1920
      - Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw, 17 juli 1926


      erefuncties
      erelid Indisch Genootschap, omstreeks 1926

      publicaties/bronnen
      "Iets over artikel 23 der wet van 12 juli 1855 Staatsblad no. 102" (dissertatie, 1880)
      - Biografisch Woordenboek van Nederland, dl. I, 184
      - Persoonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden in woord en beeld (1938)
      - D. Hans, "Mr. D. Fock", in: "Parlementsfilm" (z.j.)
      - Onze Afgevaardigden, 1901, 1905, 1913
      - Ned. Patriciaat, 1917


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources