Mr. Willem Jacob Geertsema, minister van Binnenlandse Zaken

Mr. Willem Jacob Geertsema, minister van Binnenlandse Zaken

Male 1918 - 1991  (72 years)    Has 43 ancestors and 3 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Willem Jacob Geertsema 
    Prefix Mr. 
    Suffix minister van Binnenlandse Zaken 
    Relationshipwith Francis Fox
    Born 18 Oct 1918  Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 27 Jun 1991  Wassenaar, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I412235  Geneagraphie
    Links To This person is also Willem Jakob (Molly) Geertsema at Biografisch woordenboek Gelderland, deel 6 
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Mr. Johan Herman Geertsema,   b. 7 April 1881, Ajong, Besuki, Java, N.O.I. Find all individuals with events at this location,   d. 17 juni 1921, Río de Janeiro, Brasil Find all individuals with events at this location  (Age 40 years) 
    Mother Geertruida Drooglever Fortuyn,   d. Yes, date unknown 
    Family ID F164179  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Adolfine Schoonenberg,   b. 17 Apr 1921, Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown 
    Married 24 Jul 1947  Rotterdam, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Johan Herman Geertsema
     2. Living
     3. Living
    Last Modified 22 Nov 2014 
    Family ID F164182  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 18 Oct 1918 - Utrecht, Ut, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 24 Jul 1947 - Rotterdam, ZH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 27 Jun 1991 - Wassenaar, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    412235.jpg
    412235.jpg

  • Notes 
    • "Molly"; koosnaam uit zijn studententijd
      "De verschrikkelijke schreeuwman"; bijnaam die journalisten hem gaven, omdat zijn verdragende stemgeluid ook zonder microfoon iedereen overstemde

      ambtenaar ter secretarie gemeente Oegstgeest, 1942
      repetitor voor burgerlijk recht te Leiden, van 1947 tot 1 maart 1953
      lid gemeenteraad van Leiden, van 28 augustus 1950 tot 3 maart 1953
      burgemeester van Warffum, van 1 maart 1953 tot 1 mei 1957
      hoofd afdeling algemene zaken Publieksrechtelijke Bedrijfsorganisatie (rang: administrateur), ministerie van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, van 1 mei 1957 tot 1959
      lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 2 september 1958 tot 1 april 1961
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1959 tot 6 juli 1971
      burgemeester van Wassenaar, van 1 april 1961 tot 16 januari 1971
      fractievoorzitter V.V.D. Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1963 tot 11 maart 1966
      fractievoorzitter V.V.D. Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 oktober 1969 tot 6 juli 1971
      minister van Binnenlandse Zaken en vice-minister-president, van 6 juli 1971 tot 11 mei 1973
      minister belast met coördinatie van aangelegenheden Suriname en de Nederlandse Antillen betreffend en met de zorg voor aan Suriname en de Nederlandse Antillen te verlenen hulp en bijstand, van 1 januari 1973 tot 11 mei 1973
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 februari 1973 tot 5 mei 1973
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 mei 1973 tot 8 november 1973
      Commissaris van de Koningin in Gelderland, van 1 december 1973 tot 1 november 1983
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 september 1983 tot 23 juni 1987
      lid bestuur V.V.D. afdeling Leiden
      lid bestuur V.V.D. afdeling Groningen
      vice-fractievoorzitter V.V.D. Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 maart 1966 tot 1 november 1969
      politiek leider V.V.D., van 1 oktober 1969 tot 6 juli 1971
      lijsttrekker V.V.D. Tweede-Kamerverkiezingen 1971, van 18 juni 1970 tot 28 april 1971
      lid bestuur Avondtekenschool van de Nederlandse R.K. Volksbond, omstreeks 1950
      lid bestuur Genootschap "Kennis is Macht" te Leiden, omstreeks 1950
      voorzitter afdeling Leiden Vereniging voor Internationale Rechtsorde
      voorzitter 3-October Vereniging
      voorzitter Stichting Leidse Reünisten lustrum festiviteiten
      lid Pacificatiecommissie voor de omroepkwestie, van 30 december 1963 en 1965
      voorzitter Nederlandse Vereniging Rheumabestrijding
      voorzitter Nationaal Rheumafonds
      voorzitter Stichting Fondsenwervingsacties Volksgezondheid
      vice-voorzitter Stichting Nationale Sporttotalisator
      lid Kiesraad, van 1966 tot juli 1971
      lid bestuur Stichting Socutera, omstreeks 1970
      lid Centrale Commissie Filmkeuring, omstreeks 1970
      lid Raad van Commissarissen Rijnconsult B.V. te Velp
      president-commissaris kerncentrale Dodewaard
      president-commissaris KEMA
      voorzitter Koningin Julianafonds
      voorzitter Stichting Beter Met Max
      voorzitter Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij, omstreeks september 1983
      lid bestuur Radio Nederland Wereldomroep, omstreeks september 1983
      voorzitter commissie ter bepaling opslagplaatsen radioactief afval (LOFRA), van oktober 1984 tot oktober 1985
      voorzitter Economisch Technologisch Instituut, vanaf 17 januari 1985
      voorzitter veiligheidscommissie K.N.V.B.
      vice-voorzitter Algemene Loterij Nederland
      secretaris Nationale Sporttotalisator
      voorzitter Stichting Grote Kerk Den Haag
      voorzitter Vrienden Nieuwe Kerk Amsterdam
      lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1963 tot september 1966
      voorzitter commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen Naturalisatie van Claus von Amsberg en Goedkeuring huwelijk prinses Beatrix (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van oktober 1965 tot november 1965
      voorzitter vaste commissie voor Justitie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1967 tot november 1969
      voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel onteigening t.b.v. uitbreiding van de Universiteit van Amsterdam (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1967 tot februari 1968
      voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Vaarplicht in geval van oorlog (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van december 1967 tot maart 1972
      plaatsvervangend lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1968 tot september 1969
      voorzitter vaste commissie voor Binnenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1969 tot juli 1971
      voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Goedkeuring verdrag over Benelux-samenwerking op administratief en strafrechtelijk gebied (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van maart 1970 tot december 1970
      opleiding(en)
      gymnasium-a Tweede Gymnasium te 's-Gravenhage, van 1930 tot 1937
      rechten Rijksuniversiteit te Leiden, van 1937 tot 1947
      wetenswaardigheden
      Was aanvankelijk woordvoerder voor binnenlandse zaken en justitie van de V.V.D.-Tweede-Kamerfractie
      Stemde in 1960 als enige van zijn fractie tegen de (later door de Eerste Kamer verworpen) ontwerp-Loterijwet
      Behoorde in 1963 tot de minderheid van zijn fractie die tegen een motie-Ruygers stemde waarin om uitbreiding van de ontwikkelingshulp werd gevraagd
      Zette zich in voor homo-emancipatie en was in 1970 woordvoerder van zijn fractie bij het debat over het wetsvoorstel inzake intrekking van artikel 248bis WvS (homoseksuele ontucht)
      Behoorde in 1968 tot de minderheid van zijn fractie die tegen een amendement-Wierenga stemde waardoor de man niet langer als hoofd van een echtverbintenis zou worden aangemerkt
      Kondigde na zijn verkiezing tot lijsttrekker in juni 1970 aan, dat hij per 16 januari 1971 ontslag zou nemen als burgemeester van Wassenaar
      Bracht in 1971 een wet tot stand waarbij de gemeente Ermelo werd gesplitst in twee afzonderlijke gemeenten: Ermelo en Nunspeet
      Bracht in 1971 wetten tot uitbreiding van het grondgebied van de gemeente 's-Hertogenbosch (onder andere door vereniging met Empel en Engelen) en van de gemeente Eindhoven tot stand
      Bracht in 1972 een wet tot samenvoeging van de gemeenten Gennep en Ottersum tot stand
      Bracht in 1972 gemeentelijke herindelingen in Noord-West Overijssel en het Land van Heusden en Altena tot stand en een uitbreiding van de gemeente Alkmaar, waarbij Koedijk en Oudorp werden opgeheven
      Zijn wetsvoorstel tot opheffing van Beverwijk, Heemskerk en Velsen en vorming van een nieuwe gemeente IJmuiden werd in 1972 door de Tweede Kamer verworpen
      Tijdens zijn ministerschap vond de tweede lezing van een partiële grondwetsherziening plaats, waarbij onder meer bepalingen werden opgenomen over het lidmaatschap van het koninklijk huis, de uitkeringen aan leden van het koninklijk huis en de financiële regeling van leden en gewezen leden van de Staten-Generaal en hun nabestaanden
      Bracht in 1972 samen met staatssecretaris Scholten een wet inzake het financieel statuut van het Koninklijk Huis tot stand. Hierdoor krijgen leden van het koninklijk huis belastingvrijdom.
      Bracht in 1972 een wijziging van de Financiële-Verhoudingswet 1960 inzake wijziging van de verdeelsleutel van het gemeentefonds tot stand
      Was in 1973 verantwoordelijk voor het besluit om het Centraal Bureau voor de Statistiek deels naar Limburg over te plaatsen
      Bracht in 1973 een wijziging van de Kieswet tot stand waardoor het mogelijk wordt binnen een zelfde kieskring een lijstverbinding aan te gaan
      Zijn wetsvoorstel tot opheffing van de gemeente Diepenveen en verdeling van die gemeente tussen Deventer en Bathmen werd in 1973 door de Eerste Kamer verworpen
      Belangrijke benoemingen tijdens zijn ministerschap: Niers (KVP, Commissaris van de Koningin in Overijssel) en Vrolijk (PvdA, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland)
      Was woordvoerder binnenlandse zaken van de V.V.D.-Eerste-Kamerfractie
      Behoorde in 1985 tot de minderheid van zijn fractie die tegen het wetsvoorstel Verlaging uitkeringspercentage Ziektewet stemde
      Behoorde in 1985 tot de minderheid van zijn fractie die tegen het wetsvoorstel over opheffing van het Openbaar Lichaam Rijnmond stemde
      Behoorde in 1986 tot de minderheid van zijn fractie die tegen een wetsvoorstel inzake de herziening van de regeling voor voorwaardelijke veroordeling en voorwaardelijke invrijheidstelling stemde
      Stemde in 1987 met Heijne Makkreel als enige van zijn fractie tegen het wetsvoorstel Wet op de onderwijsverzorging

      anekdotes
      Volstrekt ongevoelig voor muziek
      Befaamd om zijn halfjaar-ritme: op 1 juli stopte hij met roken, waarna hij zeer zichtbaar in omvang toenam. Met de Kerstdagen begon hij weer met het roken van dunne sigaren, waarna zijn gewicht ook weer afnam.
      Had als politicus wekelijks veel gesprekken met een doorsnee van de bevolking in de sauna op de Mauritskade in Den Haag
      Zijn favoriete t.v.-programma was 'De fabeltjeskrant', met daarin Ed en Willem Bever als zijn voornaamste 'idolen'.

      adressen
      Warffum
      's-Gravenhage, Blauwe Kamerlaan 6, omstreeks 1959 en 1961
      Wassenaar, Konijnenlaan 47, omstreeks 1963 en 1987
      De Steeg (Gld.); kasteel Middachten

      Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 29 april 1970
      Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, 8 juni 1973
      Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, 14 oktober 1983
      Kruis van verdienste Nederlandse Rode Kruis
      diverse buitenlandse onderscheidingen

      verenigingen, sociëteiten, genootschappen
      preses Leids Studentencorps
      lid Leidse Studentenraad
      voorzitter Nederlandse Studentenraad
      erelid Nederlandse Studenten Voetbalbond
      beschermheer Stichting Vrienden van de Gay-krant

      meer informatie
      Wie is Wie in de Tweede Kamer? 1970
      Ned. Patriciaat, 1964


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources