Dr. Jan Herman van Roijen, minister van Buitenlandse Zaken

Dr. Jan Herman van Roijen, minister van Buitenlandse Zaken

Male 1905 - 1991  (85 years)    Has more than 100 ancestors and 5 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All    |    PDF

  • Name Jan Herman van Roijen 
    Prefix Dr. 
    Suffix minister van Buitenlandse Zaken 
    Relationshipwith Adam
    Born 10 Apr 1905  Istanbul Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 16 Mar 1991  Wassenaar, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I411859  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Mr. Jan Herman van Roijen,   b. Abt 1870-1880,   d. Yes, date unknown 
    Mother Albertina Taylor Winthrop,   d. Yes, date unknown 
    Family ID F164127  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Jkvr. Anne Snouck Hurgronje,   b. 22 Nov 1913, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown 
    Married 13 Dec 1934  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    • 2 zoons en 2 dochters
    Children 
     1. Living
     2. Living
     3. Living
    Last Modified 12 Jan 2003 
    Family ID F163995  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsMarried - 13 Dec 1934 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 16 Mar 1991 - Wassenaar, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    411859.jpg
    411859.jpg

  • Notes 
    • gezantschapsattaché te Washington, van 25 januari 1930 tot 1932
      ambtenaar afdeling diplomatieke zaken, ministerie van Buitenlandse Zaken, van 26 januari 1933 tot 1936
      gezantschapssecretaris eerste klasse te Tokyo, van 26 februari 1937 tot augustus 1939
      hoofd afdeling diplomatieke zaken, ministerie van Buitenlandse Zaken, van augustus 1939 tot 1945
      gearresteerd, november 1940; daarna nog verscheidene malen
      functie in Londen, maart 1945; op verzoek van de regering na contact met het college van vertrouwensmannen overgekomen
      minister zonder Portefeuille voor Buitenlandse Zaken, belast met opbouw en nieuwe oriëntatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken en plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, van 24 juni 1945 tot 1 maart 1946
      minister van Buitenlandse Zaken, van 1 maart 1946 tot 3 juli 1946
      buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Ottawa, van 2 april 1947 tot september 1950
      buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Washington, van september 1950 tot maart 1964
      buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Londen, van maart 1964 tot mei 1970; tevens ambassadeur in IJsland
      lid Nederlandse delegatie op de conferentie tot oprichting van de Verenigde Naties te San Francisco, 1945
      gedelegeerde bij de Verenigde Naties, 1946
      gedelegeerde conferentie Verenigde Naties, 1947
      lid adviescollege N.V. Unilever, vanaf 1970
      lid Raad van Commissarissen N.V. Billiton, omstreeks 1970
      met bijzondere opdracht naar Saoedi-Arabië, 1973
      voorzitter Haagse Academie voor Internationaal Recht
      voorzitter N.G.I.Z. (Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken)
      opleiding(en)
      huisonderwijs van gouverneur in Tokio, Madrid en Rome
      gymnasium Tweede Stedelijk Gymnasium te 's-Gravenhage, van 1922 tot 1923
      rechten Rijksuniversiteit te Utrecht, van september 1923 tot 9 november 1927
      promotie
      rechtsgeleerdheid Rijksuniversiteit te Utrecht, 26 april 1929
      opleiding diplomatieke dienst (attaché-examen), 1930
      opleiding diplomatieke dienst (secretaris-examen), 1933
      eredoctoraat Universiteit van New York
      eredoctoraat Yale University
      eredoctoraat Hofstra College te Hampstead
      wetenswaardigheden
      Als ambassadeur in Canada werd hij benoemd tot leider van de Ned. delegatie (29-03-1949) bij de Ronde Tafel Conferentie
      Hij slaagde erin in mei 1949 een principiële overeenstemming met Roem, de leider van de Republikeinse delegatie te bereiken (de Van Roijen-Roem-overeenkomst)
      Als ambassadeur te Washington kenmerkte hij zich door bekwaamheid, beleefdheid en diplomatieke kleding, maar vaak ook door ondiplomatieke openhartigheid
      Gedurende de 13 jaar, waarin vier presidenten in de Verenigde Staten dienden, gold hij als één van de meest bewonderde buitenlandse diplomaten en gerespecteerde analisten der Amerikaanse politiek
      Bij zijn afscheid wijdde de New York Times een groot artikel aan hem
      Principiële onderhandelaar bij het doen overgaan van Nieuw-Guinea onder Indonesische controle, waarbij hij vertrouwen bleef genieten van de Indonesische anti-kolonialen, en ofschoon de Nederlandse regering de Amerikanen van partijdigheid beschuldigden, bekende hij publiekelijk, dat hij dat zelfbelang billijkte
      De familie was zeer gefortuneerd; bezat o.a. het buitenverblijf Blankenburg in Wassenaar.

      Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 29 april 1949
      Grootkruis Orde van Oranje-Nassau, 29 april 1969
      Four Feedoms Award, 1982
      Wateler-Vredeprijs, 1983

      golf
      Engelse literatuur
      filosofie

      publicaties
      "De rechtspositie en de volkenrechtelijke erkenning van nieuwe staten en defacto-regeeringen" (disseratie, 1929)

      meer informatie
      Biografisch Woordenboek van Nederland, dl.V, 430
      Wie is dat? 1956
      C. Smit, "Diplomatieke geschiedenis", pag. 500

      archivalia
      collectie-J.H. van Roijen, ARA

      Achterneef van I.A.S. van Roijen Eerste-Kamerlid
      Kwam in begin 30-er jaren, na een rechtenstudie, in diplomatieke dienst.
      Begin 1945 woonde hij, als lid van de Nederlandse delegatie de conferentie te San Francisco bij, waar de Verenigde Naties werden opgericht.
      juni 1945 werd hij minister zonder portefeuille in het kabinet Schermerhorn-Drees. Door wisseling van functie werd hij per maart 1946 Minister van Buitenlandse Zaken, en kreeg voor het eerste te maken met de Indonesische kwestie.
      In april 1946 woonde hij als lid van de Nederlandse delegatie de conferentie op de Hoge Veluwe bij. Toen er in juli 1946 een einde kwam aan het eerste naoorlogse kabinet keerde hij terug in buitenlandse dienst.
      In april 1947 werd Van Royen ambassadeur in Canada en tegelijkertijd moest hij Nederland regelmatig vertegenwoordigen in de Verenigde Naties
      Nog als ambassadeur reisde hij in april 1949 naar Djakarta om er besprekingen aan te gaan met Mohammed Roem.
      Dit leidde op 7 mei 1949 tot de Van Royen-Roem-overeenkomst, die de weg vrijmaakte naar de Rondetafelconferentie.
      In 1950 werd hij ambassadeur in Washington
      In maart 1962 werd hij belast met de taak besprekingen te voeren met een Indonesische delegatie over de kwestie Nieuw-Guinea, die plaats vonden bij Washington, en onder auspiciën stonden van de Verenigde Naties. Evenals in 1949 moest hij knopen doorhakken, en kwam er per 15 augustus een akkoord tot stand over deze kwestie.
      In 1964 werd hij ambassadeur te Londen, waar hij bleef tot z'n pensioen in 1970.
      In 1973 werd er nog een keer een beroep op hem gedaan om besprekingen te voeren in Saoedi-Arabië i.v.m. de olieboycot van de Arabische landen.


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources