Alexander Willem Frederik Idenburg

Alexander Willem Frederik Idenburg

Male 1861 - 1935  (73 years)    Has 2 ancestors and 2 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Alexander Willem Frederik Idenburg 
    Relationshipwith Adam
    Born 23 Jul 1861 
    Gender Male 
    Died 28 Feb 1935  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I411584  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Petrus Johannes Idenburg,   d. Yes, date unknown 
    Mother Rosine Alexandrine Frederike van der Hegge Spies,   d. Yes, date unknown 
    Family ID F163839  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Maria Elisabeth Duetz,   d. Yes, date unknown 
    Married 24 Aug 1882  Leerdam Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Rosine Alexandrine Frederique Idenburg,   d. Yes, date unknown
     2. NN Idenburg,   d. Yes, date unknown
    Last Modified 6 Jan 2003 
    Family ID F163838  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsDied - 28 Feb 1935 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    411584.jpg
    411584.jpg

  • Notes 
    • officier K.N.I.L., vanaf december 1883
      hoofd en beheerder geniewerken te Soerabaja (Ned.-Indië), van januari 1885 tot 30 juni 1886
      adjudant der genietroepen te Ambawara (Ned.-Indië), van 1 juli 1886 tot januari 1889
      beheerder geniewerken te Kotaradja (Atjeh, Ned.-Indië), van januari 1889 tot september 1889
      belast met versterking van Edi (Atjeh, Ned.-Indië), van september 1889 tot juni 1892
      medewerker hoofdbureau van de genie te Batavia (Ned.-Indië), van juni 1892 tot 1894
      adjudant en kabinetschef van de commandant van het K.N.I.L. luitenant-generaal J.A. Vetter, van juli 1896 tot 1901
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Gouda, van 17 september 1901 tot 25 september 1902
      minister van Koloniën, van 25 september 1902 tot 16 augustus 1905
      Gouverneur van Suriname, van 18 november 1905 tot 28 februari 1908
      minister van Koloniën, van 20 mei 1908 tot 16 augustus 1909
      Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië, van 18 december 1909 tot 21 maart 1916
      minister van Koloniën, van 9 september 1918 tot 13 november 1919
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland, van 7 oktober 1920 tot 18 september 1923
      minister van Staat, 22 augustus 1923
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1923 tot 19 december 1924; voor Groep IV
      lid Raad van State, van 17 februari 1925 tot 28 februari 1935; benoemning bij KB van 17-12-1924 No. 2312

      tweede luitenant der genie K.N.I.L. te Ambawara (Ned.-Indië), van december 1882 tot 1883
      eerste luitenant der genie K.N.I.L. te Ned.-Indië, van 1883 tot 1892
      kapitein der genie K.N.I.L. te Nederlands-Indië, van 1892 tot 1896

      lid Centraal Comité A.R.P., 1918
      lid Centraal Comité A.R.P., van 1920 tot 1923
      voorzitter A.R.P.-commissie inzake verkiesbaarheid van vrouwen, van 1920 tot 1921
      tweede voorzitter A.R.P., vanaf 1922
      erevoorzitter A.R.P., van 1926 tot 1934

      directeur Vrije Universiteit te Amsterdam
      lid College van Curatoren Technische Hogeschool te Delft, van 21 maart 1916 tot september 1918
      lid College van Curatoren Technische Hogeschool te Delft, van 13 maart 1920 tot 1 mei 1929
      lid curatorium Nederlandsch-Indisch Bestuursacademie, vanaf 12 februari 1921
      ouderling Gereformeerde gemeente te Batavia
      voorzitter commissie inzake de uitbreiding van de vloot, omstreeks 1933

      lid Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 1922 tot 1924
      lid afdeling Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (Raad van State)
      lid afdeling Koloniën (Raad van State)

      opleiding(en)
      lager onderwijs te Utrecht
      h.b.s. te Utrecht
      officiersopleiding wapen der genie K.N.I.L. K.M.A. (Koninklijke Militaire Academie) te Breda, van 1877 tot 1882

      wetenswaardigheden
      Werd in 1897 na herstemming verslagen in 's-Gravenhage II door J.F.W. Conrad (lib.); werd in Schiedam verslagen door O.J.H. van Limburg Stirum (vrije a.r.)
      Werd in 1901 na herstemming verslagen in Schiedam door O.J.H. van Limburg Stirum (vrije a.r.)
      Was koloniaal woordvoerder van de A.R.P. in de Tweede Kamer
      Versloeg in 1902 in het district Gouda Mr. H.Ph. de Kanter (ul)
      Bracht in 1903 de Decentralisatiewet (voor Nederlands-Indië) tot stand, die de mogelijkheid voor een zekere autonomie opent in Nederlands-Indië en voor zelfbestuur van gewesten en delen van gewesten. Op grond van deze wet werden gemeenten gevormd en werden voor de vijftien gewesten op Java en Madura gewestelijke raden ingesteld.
      Benoemde in 1904 J.B. van Heutsz tot Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië
      Bracht in 1903 een wijziging van de Indische Comptabiliteitswet tot stand, waarbij de bepaling over de bijdrage van Nederlands-Indië aan het moederland werd geschrapt. Hiermee wordt het einde van de 'batig slot'-politiek vastgelegd. Tevens krijgt Nederlands-Indië financiële steun in de vorm van een renteloos voorschot van f 30 miljoen (verdeeld over vijf of zes jaren). In de begroting van 1905 werd dit omgezet in een schenking van f 40 miljoen.
      Nam in 1919 ontslag als minister vanwege zijn gezondheid
      Werd door Kuyper lange tijd beschouwd als zijn opvolger; door zijn gezondheid kon hij die rol niet vervullen
      Werd tijdens de kabinetscrisis van 1925/1926 als minister van Staat enkele malen geraadpleegd door de koningin. Adviseerde haar Cort van der Linden of De Geer tot formateur te benoemen.
      Was bevriend met Dr. H. Colijn

      niet-aanvaarde politieke functies
      vice-president Raad van Nederlands-Indië, 1905; koos voor Gouverneurschap van Suriname
      kabinetsformateur, 1918; geweigerd i.v.m. gezondheid en onervarenheid op binnenlands bestuur

      adressen
      Batavia (Ned.-Indië), van 14 oktober 1882 tot augustus 1895
      Soerabaja (Ned.-Indië), van 1 februari 1885 tot juni 1892
      Batavia (Ned.-Indië), van juni 1892 tot juli 1893
      Tandjong Priok (Ned.-Indië), van juli 1893 tot 1894
      Nederland, van augustus 1894 tot januari 1896; verlof
      Batavia (Ned.-Indië) 00-02-1896/00-03-1901; gezondheidsverlof
      's-Gravenhage, Borneostraat 12, van april 1902 tot 1903
      's-Gravenhage, Bankastraat, van 1903 tot 1905
      Paramaribo (Suriname), van 1905 tot maart 1908
      's-Gravenhage, Riouwstraat 172, van 1908 tot 1909
      Buitenzorg (Ned.-Indië), van december 1909 tot 1916
      's-Gravenhage, Cremerweg 5, omstreeks 1923

      onderscheidingen
      Grootkruis Orde van Oranje-Nassau
      Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw
      3 buitenlandse onderscheidingen
      Rotterdam, ZH, NL


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources