Minister president Isaäc Dignus Fransen van de Putte

Minister president Isaäc Dignus Fransen van de Putte

Male 1822 - 1902  (79 years)    Has 51 ancestors and 52 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Isaäc Dignus Fransen van de Putte 
    Prefix Minister president 
    Relationshipwith Adam
    Born 22 Mar 1822  Goes, Zl, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 3 Mar 1902  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I411569  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Johannes Fransen van de Putte,   b. 26 Nov 1798, Middelburg Find all individuals with events at this location,   d. 9 Nov 1875, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 76 years) 
    Mother Digna Johanna Luteyn,   b. 19 Oct 1797, Middelburg, Zl, NL Find all individuals with events at this location,   d. 24 Jul 1849, Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location  (Age 51 years) 
    Married 10 Sep 1818  Middelburg Find all individuals with events at this location 
    Siblings 4 siblings 
    Family ID F163908  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Lucia Henriëtte Cornets de Groot,   b. 28 Apr 1831, Soerabaya, Java, Indonesia Find all individuals with events at this location,   d. 31 May 1904, Zeist, Ut, NL Find all individuals with events at this location  (Age 73 years) 
    Married 28 Mar 1850  Delft, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Digna Johanna Fransen van de Putte,   b. 5 Feb 1852, Pasoeroean, Java Find all individuals with events at this location,   d. 23 Oct 1923, Villa Stenia, Zeist Find all individuals with events at this location  (Age 71 years)
     2. Henriette Lucie Fransen van de Putte,   b. 10 Aug 1853, Soerabaya, Java, Indonesia Find all individuals with events at this location,   d. 31 Aug 1938, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 85 years)
     3. Mr. Johan Hora Fransen van de Putte,   b. 16 Aug 1854, Pandji, Besoeki Find all individuals with events at this location,   d. 11 Jan 1907, Zutphen, Gld, NL Find all individuals with events at this location  (Age 52 years)
     4. Jeanne Louise Fransen van de Putte,   b. 4 Mar 1857, Pandji, Besoeki Find all individuals with events at this location,   d. 2 Jan 1932, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 74 years)
    Last Modified 7 Jan 2003 
    Family ID F163830  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 22 Mar 1822 - Goes, Zl, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 28 Mar 1850 - Delft, ZH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 3 Mar 1902 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    411569.jpg
    411569.jpg

  • Notes 
    • lichtmatroos op de koopvaardij firma A. van Hoboken & Zn., vanaf 1838
      eerste stuurman bij de koopvaardij tot 1848
      administrateur suikerfabriek Pandji te Besoeki (Ned.-Indië), van mei 1849 tot 31 december 1850
      pachter suikerfabriek Pandji te Besoeki (Ned.-Indië), van 1 januari 1851 tot 1852
      eigenaar suikerfabriek Pandji te Besoeki (Ned.-Indië), van 1852 tot 1861
      mede-eigenaar tabaksonderneming te Bondowoso (Ned.-Indië), van 1855 tot 1861
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Rotterdam, van 24 april 1862 tot 2 februari 1863
      minister van Koloniën, van 2 februari 1863 tot 30 mei 1866
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Rotterdam, van 19 september 1866 tot 1 oktober 1866
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Rotterdam, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Rotterdam, van 25 februari 1868 tot 6 juli 1872
      minister van Koloniën, van 6 juli 1872 tot 27 augustus 1874
      minister van Marine ad interim, van 18 december 1873 tot 16 mei 1874
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Hoorn, van 18 november 1874 tot 2 augustus 1880
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland, van 21 september 1880 tot 11 oktober 1884
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland, van 19 september 1887 tot 3 maart 1902
      lid Commissie van Advies van de "leader" der liberalen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1876 tot 1877
      nevenfuncties
      kabinetsformateur, van 29 januari 1866 tot 8 februari 1866
      kabinetsformateur (met Cremers en later ook De Vries), van 12 juli 1879 tot 22 juli 1879; poging mislukt
      tijdelijk voorzitter ministerraad, van april 1866 tot mei 1866
      tijdelijk voorzitter ministerraad, omstreeks 1872 en 1874
      opleiding(en)
      lager onderwijs te Goes, van 1828 tot 1833
      onderwijs kostschool te Medemblik, van 1833 tot 1835
      opleiding K.I.M. (Koninklijk Instituut voor de Marine) te Medemblik, van 1 oktober 1835 tot 31 januari 1838; zie nadere bijzonderheden
      wetenswaardigheden
      Werd in 1859 in Goes verslagen bij de Tweede-Kamerverkiezingen
      Beperkte als minister van Koloniën (1863-1866) de verplichte cultures, schafte de verplichte diensten in de Gouvernementsbossen op Java en bestraffing met de rotan af en verbood het contracteren met dessahoofden
      Bracht in 1864 de Wet inzake de Rijksinstelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië tot stand
      Bracht in 1864 de Indische Comptabiliteitswet tot stand, waardoor de begroting van Nederlands-Indië onder directe controle van de Staten-Generaal werd gebracht
      Bracht in 1865 Regerings-Reglementen tot stand voor Suriname en Curaçao
      Kwam in 1866 in conflict met Thorbecke over de vraag of het Wetboek van Strafrecht voor Nederlands-Indië bij wet (zoals Thorbecke wilde) of bij K.B. (zoals Van de Putte wilde) moest worden vastgesteld
      Diende in 1865 een wetsvoorstel in tot vaststelling van de grondslagen waarop ondernemingen van landbouw en nijverheid in Nederlands-Indië konden worden gevestigd. Deze 'Cultuurwet' moet het afstaan in erfpacht van woeste gronden op Java aan particulieren mogelijk maken, aan inboorlingen het recht verzekeren van vrije beschikking over persoon en arbeid en aan Javanen grondrechten toekennen, alsmede conversie van communaal grondbezet in individueel eigendom mogelijk maken.
      Bood in 1866 met de overige ministers ontslag aan, nadat de Tweede Kamer een amendement-Poortman had aangenomen op dit wetsvoorstel. Dit amendement verzekerde de inlander het recht op gebruik van grond, maar zonder recht op eigendom.
      Interpelleerde in 1867 minister Trakranen over het te volgen koloniaal beleid
      Stemde in 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas
      Werd in 1873 door Blussé en Nierstrasz geïnterpelleerd over de zorgwekkende toestand in Atjeh en over de Nederlandse oorlogsverklaring aan Atjeh
      Bemiddelde in 1874 tevergeefs tussen Koning Willem III en diens zoon Alexander over de relatie van die laatste met Jkvr. Mathilde van Limburg Stirum
      Interpelleerde in 1876 minister Van Goltstein over de suikerkwestie
      Sprak als Eerste-Kamerlid over diverse onderwerpen (waterstaat, buitenlandse zaken, koloniën)
      Interpelleerde in 1884 als Eerste-Kamerlid minister Heemskerk over de benoeming van Van Rees tot Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië
      Interpelleerde in 1894 over de ontbinding van de Tweede Kamer en over de toestand van de zeewering tussen Scheveningen en Hoek van Holland en in 1897 over de toestand van het boezemwater in Delfland
      Van school gestuurd nadat een door hem gegooide scherf van een waterkom een onderofficier had verwond
      Deed in 1861 zijn fabriek over aan zijn broer André

      niet-aanvaarde politieke functies
      lid Eerste Kamer, 1874; gekozen in plaats van E.J.A. van Bylandt; bedankte omdat hij inmiddels tot Tweede-Kamerlid was gekozen
      minister van Buitenlandse Zaken of Koloniën, november 1877; geweigerd

      adressen
      Java, van 1849 tot 1859
      's-Gravenhage, Bezuidenhout, vanaf 1860
      Zeist, vanaf 1895

      onderscheidingen
      Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw
      Grootkruis Orde van de Eikenkroon, 12 mei 1874

      relevante buitenlandse reizen
      maakte bij de koopvaardij een tiental reizen naar Ned.-Indië, van 1838 tot 1848

      inkomenspositie
      vermogen in 1861: f. 1.070.000,-

      verenigingen, sociëteiten, genootschappen
      lid Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde

      meer informatie
      C. Fasseur, "Van suikercontractant tot kamerlid, bouwstenen voor een biografie van Fransen van de Putte (de jaren 1849-1862)" in Tijdschrift voor Geschiedenis, 88 (1975) 333-354
      N.G. Pierson "Levensbericht van I.D. Fransen van de Putte" in: Levensberichten Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde 1902/1903, 17-78
      R.E. van Ditzhuizen, "I.D. Fransen van de Putte, lid Eerste Kamer 1880-1902", in: A. Postma e.a. (red.), "Aan deze zijde van het Binnenhof" (1990)
      Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, dl.IV, 1099
      Onze Afgevaardigden, 1897, 1901
      Ned. Patriciaat, 1974


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources