Jan Jacob Rochussen

Jan Jacob Rochussen

Male 1797 - 1871  (73 years)    Has 29 ancestors and 31 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Jan Jacob Rochussen 
    Relationshipwith Francis Fox
    Born 23 Oct 1797  Etten Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 21 Jan 1871  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I411447  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Jan Rochussen,   b. 15 Aug 1759, Rotterdam, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 21 Jun 1818, 's-Graveland Find all individuals with events at this location  (Age 58 years) 
    Mother Aletta Jacoba Erbervelt,   b. 11 Jan 1764, Rotterdam, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 14 Dec 1851, Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 87 years) 
    Married 8 Aug 1789  Ginneken Find all individuals with events at this location 
    Siblings 3 siblings 
    Family ID F163766  Group Sheet  |  Family Chart

    Family 1 Anna Sara Velsberg,   b. 1 Jul 1807, Rotterdam, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 18 Jun 1841, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 33 years) 
    Married 14 Dec 1831  Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Eduard Rochussen,   b. 13 Mar 1826, Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 18 Sep 1856, Semarang, Djawa Find all individuals with events at this location  (Age 30 years)
     2. Willem Frederik Rochussen, minister van Buitenlandse Zaken,   b. 18 Dec 1832, Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 17 Jul 1912, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 79 years)
     3. Jan Gustaaf Rochussen,   d. Yes, date unknown
     4. Henri Rochussen,   d. Yes, date unknown
     5. Emilie Annette Rochussen,   b. 26 Sep 1837, Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 12 Oct 1889, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 52 years)
    Last Modified 6 Mar 2004 
    Family ID F163763  Group Sheet  |  Family Chart

    Family 2 Elisabeth Charlotta Vincent,   b. 6 Jun 1827, Padang, Sumatra Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown 
    Married 2 Sep 1848  Batavia, N.O.I. Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Maria Petronella Rochussen,   b. 20 Jun 1849, Batavia, N.O.I. Find all individuals with events at this location,   d. 17 Oct 1938, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 89 years)
    Last Modified 5 Jan 2003 
    Family ID F163765  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsMarried - 14 Dec 1831 - Amsterdam, NH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 2 Sep 1848 - Batavia, N.O.I. Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 21 Jan 1871 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    411447.jpg
    411447.jpg

  • Notes 
    • controleur der belastingen te Schiedam, vanaf 1814
      controleur der belastingen te 's-Hertogenbosch, van 1816 tot 1818
      controleur der belastingen te Rotterdam, van 1818 tot 1819
      controleur der belastingen te Amsterdam, van 1819 tot 22 januari 1826
      secretaris Kamer van Koophandel en fabrieken te Amsterdam, van 22 januari 1826 tot 10 augustus 1826
      entreposeur te Amsterdam, van 10 augustus 1826 tot 18 juli 1828
      directeur entrepôtdok te Amsterdam, van 18 juli 1828 tot 31 juli 1840
      minister van Financiën, van 31 juli 1840 tot 25 juni 1843
      minister van Staat, 25 juni 1843
      buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel, van 25 juni 1843 tot februari 1845
      Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, van 30 september 1845 tot 12 mei 1851; K.B. van 05-02-1845
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Alkmaar, van 20 september 1852 tot 28 januari 1857
      minister van Koloniën, van 18 maart 1858 tot 1 januari 1861
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amsterdam, van 14 november 1864 tot 1 oktober 1866
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amsterdam, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amsterdam, van 25 februari 1868 tot 20 september 1869
      lid College voor de Rijnvaart, vanaf 21 december 1831
      lid commissie tot aanleg van de spoorweg Amsterdam-Keulen, vanaf 1834
      lid commissie over het stelsel der spoorwegen in Nederland, vanaf 1836
      onderhandelaar over het scheepvaartverdrag te Berlijn, van 8 maart 1837 tot 1838
      commissaris des Konings bij de Nederlandsche Handelmaatschappij, van mei 1853 tot 29 maart 1858
      kabinetsformateur, van 3 maart 1858 tot 18 maart 1858; samen met J.K. van Goltstein
      kabinetsformateur, februari 1861; samen met S. van Heemstra
      wetenswaardigheden
      Bracht in 1841 een nieuwe Instructiewet voor de Rekenkamer in het Staatsblad. Hierdoor komen alle uitgaven en ontvangsten van het Rijk onder controle van de Rekenkamer. De rijksrekening moet worden gecontroleeerd op rechtmatigheid en doelmatigheid. Er komt een vast voorzitterschap. De Algemene Rekenkamer telt zeven leden.
      Tijdens zijn ministerschap werd in 1843 het Amortisatie-Sydnicaat opgeheven
      Zijn voorstel tot conversie van de Staatsschuld werd in mei 1843 door de Tweede Kamer met 30 tegen 24 stemmen verworpen, waarna hij aftrad
      Sprak als Tweede-Kamerlid onder meer over koloniale zaken, marine, financiën en handelsaangelegenheden
      Diende in 1855 een voorstel in tot het houden van een parlementaire enquête naar het misbruik van sterke drank; dit voorstel werd verworpen
      Schafte in 1859 de slavernij af in Nederlands-Indië
      Bood zijn ontslag aan, nadat de Tweede Kamer op 14 december 1860 zijn begroting had verworpen. De Kamer verlangde een wettelijke regeling van de verlening van suikercontracten, en daartoe was hij niet bereid.
      Stemde in 1866 tegen de motie-Keuchenius en in 1867 vóór de begroting van Buitenlandse Zaken
      Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas
      Zijn tweede echtgenote was een Creoolse
      Zijn vader was lid van het departementaal bestuur van Brabant en van Provinciale Staten van Noord-Brabant, afdelingschef bij het ministerie van Financiën en directeur der accijnzen te Amsterdam

      adressen
      Amsterdam tot 1840
      's-Gravenhage, Bierkade, van 1840 tot 1843
      Ned.-Indië tot 27 september 1851
      's-Gravenhage, vanaf 1851

      onderscheidingen
      Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 4 juli 1829
      Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 28 november 1840
      Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw, 10 oktober 1841
      Grootkruis Orde van de Eikenkroon, 18 april 1852
      diverse buitenlandse onderscheidingen

      militaire dienst
      vrijwillig jager te paard, juni 1815; nam deel aan de veldtocht tegen Napoleon

      meer informatie
      Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, dl.II, 1217
      R. Reinsma (ed.), "De autobiografie van Jan Jacob Rochussen (1797-1871)", in: Bijdragen en Mededelingen van het Historisch Genootschap LXXIII (1959)
      M.A. van Rhede van der Kloot, "Gouverneurs-Generaal en Commissarissen-Generaal van Nederlandsch-Indië 1661-1888"

      gouverneur-generaal, 1845-1851,
      invoering recepissenstelsel t.b.v. muntstelsel; van hem ging het initiatief uit om meer aandacht te schenken aan de Buitengewesten en er het Nederlandse gezag te vestigen. Hij bracht een matiging aan in het strikte Cultuurstelsel toen in sommige delen van Java een hongersnood uitbrak.

      minister van koloniën, 1858-1861;
      moet als minister aftreden, als blijkt dat hij medewerking heeft gegeven aan het afgeven van suikercontracten aan medewerkers van koning Willem III. In deze jaren loopt de conservatieve periode ten einde, en vangt een liberale aan, hetgeen ook het einde van het Cultuurstelsel inluidt.


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources