Minister President, Graaf Julius Philip Jacob Adriaan van Zuylen van Nijevelt, Minister van Buitenlandse Zaken

Minister President, Graaf Julius Philip Jacob Adriaan van Zuylen van Nijevelt, Minister van Buitenlandse Zaken

Male 1819 - 1894  (74 years)    Has more than 100 ancestors and 19 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Notes    |    Event Map    |    All    |    PDF

  • Name Julius Philip Jacob Adriaan van Zuylen van Nijevelt 
    Prefix Minister President, Graaf 
    Suffix Minister van Buitenlandse Zaken 
    Relationshipwith Adam
    Born 19 Aug 1819  Dommeldange, Luxemburg Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 1 Jul 1894  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Siblings 1 sibling 
     1. Minister President, Graaf Julius Philip Jacob Adriaan van Zuylen van Nijevelt, Minister van Buitenlandse Zaken,   b. 19 Aug 1819, Dommeldange, Luxemburg Find all individuals with events at this location,   d. 1 Jul 1894, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 74 years)
     2. Barones Adriana van Zuylen van Nijevelt,   b. 24 Oct 1820, Luxemburg Find all individuals with events at this location,   d. 29 Dec 1856, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 36 years)
     
    Person ID I411441  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Baron, Gen.-Maj. Pieter Hendrik van Zuylen van Nijevelt,   b. 1 Jul 1782, Zutphen, Gld, NL Find all individuals with events at this location,   d. 25 Jan 1825, Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location  (Age 42 years) 
    Mother Susanna Martha van Zuylen van Nijevelt,   b. 6 Dec 1787, Rotterdam, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 20 Nov 1831, Rotterdam, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 43 years) 
    Married 6 Mar 1817  Dordrecht, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Family ID F163759  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Catherine Harriët Nixon,   b. 1 Jul 1816, Edinburgh, Midlothian, Scotland Find all individuals with events at this location,   d. 9 Mar 1888, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 71 years) 
    Married 1 Aug 1850  Hambleden, Schotland Find all individuals with events at this location 
    • 3 zoons en 2 dochters
    Children 
     1. Barones Susette Ida van Zuylen van Nijevelt,   b. 11 May 1851, Ixelles Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown
     2. Barones Anna Elisabeth van Zuylen van Nijevelt,   b. 24 Apr 1852, Ixelles Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown
     3. Graaf Philip Julius Hendrik van Zuylen van Nijevelt,   b. 21 Jul 1853, London, Middlesex, England Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown
     4. Baron Hugo Constantijn van Zuylen van Nijevelt,   b. 28 Oct 1855, Pera Find all individuals with events at this location,   d. 14 May 1858, Athens, Greece Find all individuals with events at this location  (Age 2 years)
     5. Robert van Zuylen van Nijevelt,   b. 24 May 1859, Pera Find all individuals with events at this location,   d. 7 Feb 1911, Wassenaar, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 51 years)
    Last Modified 5 Jan 2003 
    Family ID F163761  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsDied - 1 Jul 1894 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Notes 
    • functie diplomatieke dienst, vanaf 1841
      (onbezoldigd) attaché Buitenlandse Zaken, van 21 februari 1842 tot 1844
      uitgezonden naar Hannover, vanaf 23 april 1844; ter vervanging van gezant Van Dedel (wegens ziekte)
      gezantschapsattaché te Berlijn, van 1844 tot 1846, opmerking: begindatum onzeker
      gezantschapssecretaris te Wenen, van 1846 tot 1848
      attaché ministerie van Buitenlandse Zaken, van 1848 tot 1848
      waarnemend attaché te Brussel, van 1848 tot 1852
      raad van legatie te Londen, van 1852 tot 1854
      zaakgelastigde te Constantinopel, van 1854 tot april 1855
      minister-resident te Constantinopel, van 25 april 1855 tot maart 1860; na opheffing consulaat-generaal Athene ook geaccrediteerd in Athene
      minister van Buitenlandse Zaken, van 8 maart 1860 tot 14 januari 1861
      ambteloos, van 15 januari 1861 tot 1 mei 1862
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Zwolle, van 1 mei 1861 tot 15 september 1862
      buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, tevens geaccrediteerd bij de hoven het koninklijk en groothertoglijk Saksen, van 19 december 1862 tot augustus 1865
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Arnhem, van 22 mei 1865 tot 1 juni 1866
      minister van Buitenlandse Zaken, van 1 juni 1866 tot 4 juni 1868
      buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Petersburg, van 13 februari 1869 tot 12 mei 1871
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Arnhem, van 18 september 1871 tot 20 september 1875
      buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Wenen, van 1 december 1875 tot 14 september 1883
      lid Raad van State, van 6 juli 1883 tot 1 juli 1894
      lid Ridderschap van Holland, vanaf 1842
      kamerheer in buitengewone dienst, van 9 mei 1850 tot 1 juli 1894
      voorzitter Nederlandse Evangelisch-Protestantse vereniging
      kabinetsformateur, van 24 mei 1866 tot 30 mei 1866; liet contraseigneren benoemingsbesluiten over aan mr. P. Mijer
      tijdelijk voorzitter ministerraad, van september 1867 tot december 1867
      lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)
      lid afdeling Financiën (Raad van State)
      lid afdeling Oorlog (Raad van State)
      opleiding(en)
      lager onderwijs huisonderricht
      onderwijs in kostschool te 's-Gravenhage, vanaf 1832; directeur de Zwitser Hisely
      Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd op stellingen) Hogeschool te Utrecht, van 24 januari 1838 tot 28 juni 1841

      wetenswaardigheden
      Had een slechte relatie met Van Hall door zijn interpretatie van zijn taak als minister (was voor grotere onafhankelijkheid)
      Merkwaardigerwijs als "Groeniaan" gekozen in Zwolle (1861) na zijn neef Jacob, die gematigd liberaal was
      Diende op 27 november 1865 een voorstel in tot het instellen van een parlementaire enquête betreffende de verkiezingen in Limburg; dit voorstel werd op 11 december 1865 met 53 tegen 18 stemmen verworpen
      Interpelleerde in 1866 minister Cremers over de uittreding van Limburg uit de Duitse Bond
      Zijn benoeming tot minister in 1866 was een persoonlijke keuze van Willem III. Gezien de gespannen verhouding tussen Pruisen en Oostenrijk wilde de Koning Buitenlandse Zaken in vertrouwde handen zien.
      Was in 1866 in hoge mate verantwoordelijk voor de affaire-Mijer. Hij wist Mijer over te halen minister van Koloniën te worden door hen toe te zeggen dat hij na korte tijd tot Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië zou worden benoemd. Deze handelwijze werd door de Tweede Kamer via een motie-Keuchenius afgewezen, waarop het kabinet de Tweede Kamer ontbond.
      Tijdens zijn ministerschap in 1866-1868 speelde de Luxemburgse kwestie. Na de conferentie van Londen in 1867 werden Luxemburg en Limburg losgemaakt uit de Duitse bond en garandeerde Nederland (mede) de onzijdigheid van Luxemburg. Bismarck zou tegen Van Zuylen naar aanleiding hiervan hebben gezegd "Vous avez sauve la paix de l'Europe". De meerderheid van de Tweede Kamer meende echter dat Nederland niets met Luxemburg te maken had.
      Tijdens de behandeling van de begroting Buitenlandse Zaken toonde Geertsema brieven waaruit bleek dat de bewering van Van Zuylen dat het vorige kabinet geen overleg hadt gepleegd met de Pruisische regering over het losmaken van Limburg uit de Duitse bond onjuist was. Dit leidde tot een heftig incident. De Tweede Kamer verwierp Van Zuylen's begroting.
      Werd in 1875 niet herkozen
      Na overlijden van moeder onder voogdij van oom Jacques (broer van moeder), gemeente-secretaris van Rotterdam.
      Na diens overlijden in 1839 voogdij van jongere oom Jan, gouverneur van Friesland.
      Na 1840 (overlijden Jan) onder voogdij van oom Hugo, diplomaat en later minister van Hervormde Eredienst; deze had veel interesse in hem
      Na 1848 definitief veranderd van levenshouding t.g.v. cholera in Brussel; na periode van zelfbeklag nu positief ingesteld, zeer godvruchtig geworden

      onderscheidingen
      Grootkruis Orde van de Eikenkroon, 16 januari 1867
      Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw, 13 mei 1867
      Ridder in de Orde van Oranje-Nassau

      relevante buitenlandse reizen
      reis door Zwitserland en Italië; na afstuderen; gefinancierd door oom Hugo

      niet vermogend

      verenigingen, sociëteiten, genootschappen
      lid vrijmetselaatsloge "Loge l'Union Royale"

      meer informatie
      M.W. Jurriaanse, "De Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken 1813-1900"
      J.J. Huizinga, "Herinneringen van J.P.J.A. Graaf van Zuylen van Nijevelt 1819-1887", in: Nederlandse Historische Bronnen, dl. II (1980)
      G.J. Lammers, "De Kroon en de kabinetsformaties" (1952)


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources