Jhr. Cornelis Hartsen, minister van Buitenlandse Zaken

Jhr. Cornelis Hartsen, minister van Buitenlandse Zaken

Male 1823 - 1895  (72 years)    Has 33 ancestors and 3 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Cornelis Hartsen 
    Prefix Jhr. 
    Suffix minister van Buitenlandse Zaken 
    Relationshipwith Francis Fox
    Born 23 Jan 1823  Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 14 Oct 1895  Hilversum, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I410881  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Jhr. Pieter Hartsen,   b. 1789,   d. 1846  (Age 57 years) 
    Mother Maria Hodshon,   b. 1792,   d. 1841  (Age 49 years) 
    Siblings 1 sibling 
    Family ID F163846  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Sara Cornelia Wilhelmina van Lennep,   b. 1825,   d. 1899  (Age 74 years) 
    Married 23 Aug 1850  Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Jhr. Mr. Willem Hartsen,   b. 1853,   d. 1923  (Age 70 years)
     2. Jkvr. Maria Cornelia Hartsen,   d. 12 Nov 1886
     3. Jkvr. Henriëtta Sarah Hartsen,   b. 1860,   d. 1946  (Age 86 years)
    Last Modified 6 Jan 2003 
    Family ID F163477  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 23 Jan 1823 - Amsterdam, NH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 23 Aug 1850 - Amsterdam, NH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 14 Oct 1895 - Hilversum, NH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Notes 
    • derde kind, eerste zoon

      lid koopmanshuis Gebroeders Hartsen, kooplieden, assuradeurs en reders
      directeur koopmanshuis Gebroeders Hartsen, vanaf 1 december 1846
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Noord-Holland, van 19 september 1859 tot 17 september 1877
      minister van Buitenlandse Zaken, van 21 april 1888 tot 21 augustus 1891
      lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 18 augustus 1893 tot 11 oktober 1895
      lid kiesvereeniging Vaderland en Koning te 's-Gravenhage
      commissaris Vaderlandsche Fonds tot Aanmoediging van 's Lands Zeedienst, vanaf 1849
      lid kamer van koophandel te Amsterdam, van november 1853 tot 1866; houdt zich bezig met bestudering kanaalplan
      Rijkscommissaris Entrepot-Dok te Amsterdam, omstreeks 1854
      lid Raad van Commissarissen K.N.S.M. (Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij), van 1869 tot 1876
      ondervoorzitter hoofdcommissie nijverheid, kunst en landbouw ter voorbereiding van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Parijs, vanaf 27 januari 1877
      voorzitter jury koloniale tentoonstelling te Amsterdam, 1883
      commissaris dagblad "Het Vaderland" te 's-Gravenhage, 1895
      opleiding(en)
      stages bij handelshuizen in het buitenland
      wetenswaardigheden
      Sprak in de Eerste Kamer onder meer over handelsaangelegenheden en koloniale zaken
      Belangstelling voor Nederlands-Indië, pleidooi voor snellere verbinding door snelzeilende klipperschepen
      -Stemde in 1861 tegen de ontwerp-Wet op de Raad van State
      Bepleitte in 1862 een Nederlandsche Oostspoorweg van Amsterdam naar Anholt
      Hij was tegenstander van de verovering van Atjeh (Ned.-Indië)
      Voor vrijhandel; tegen protectie van beetwortelsuiker ten nadele van koloniale rietsuiker
      Goede contacten met J. Heemskerk Azn., die hem om advies vroeg bij de grote regeringscrisis in 1867
      Stemde in 1869 tegen het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel
      Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf
      Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal
      Hij maakte zich als minister verdienstelijk voor het Brusselse tractaat over de slavernij en de kusthandel en de conventie over de visserij en drankverkoop op de Noordzee
      Had veel aandacht voor arbitrage als middel tot beslechting of voorkoming van internationale geschillen
      Kwesties in Suriname (grens met Frans Guyana) en Borneo (met Engeland)
      Was in 1888 Tweede-Kamerkandidaat in het district Alkmaar; werd na herstemming verslagen door W. van der Kaay (lib.)

      niet-aanvaarde politieke functies
      minister van Koloniën, 1867; geweigerd om zakelijke en persoonlijke redenen
      lid Raad van State in buitengewone dienst, 29 september 1877; benoeming bij K.B. van 29-09-1877 No. 5 ; bedankt meteen
      lid Raad van State, 1884

      adressen
      Amsterdam, Keizersgracht 277, vanaf januari 1823
      Amsterdam tot 1888
      's-Gravenhage, Zeestraat 76, vanaf 1888
      Hilversum, Huize Bouwzicht tot 14 oktober 1895

      onderscheidingen
      Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 19 februari 1867
      Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw
      Ridder tweede klasse Orde van de Gouden Leeuw van het Huis van Nassau, 30 april 1879
      Spaanse decoratie; n.a.v. ratificatie handelsverdrag

      publicaties
      artikelen in "Dagblad van Zuid-Holland"

      meer informatie
      M.W. Jurriaanse, "De Nederlandse Ministers van Buitenlandse Zaken 1813-1900"
      H. van Felius en H.J. Metselaars, "Noordhollandse Statenleden 1840-1919"


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources