Minister president Joan Roëll

Minister president Joan Roëll

Male 1844 - 1914  (69 years)    Has more than 250 ancestors but no descendants in this family tree.

Personal Information    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Joan Roëll 
    Prefix Minister president 
    Relationshipwith Adam
    Born 21 Jul 1844  Haarlem, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 13 Jul 1914  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I410807  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Mr. Herman Hendrik Roëll,   b. 10 Dec 1806, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 9 Sep 1883, Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 76 years) 
    Mother Elisabeth van de Poll,   d. 15 Jan 1862 
    Married 5 May 1835  Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Siblings 3 siblings 
    Family ID F163433  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Jkvr. Eritia Erna Romelia de Beaufort,   b. 26 Feb 1843, Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location,   d. 20 Feb 1910  (Age 66 years) 
    Married 10 Sep 1868  Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location 
    Last Modified 12 Mar 2004 
    Family ID F163439  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 21 Jul 1844 - Haarlem, NH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 10 Sep 1868 - Utrecht, Ut, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 13 Jul 1914 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Notes 
    • - advocaat te Utrecht, van 1867 tot 1867
      - adjunct-commies ter Provinciale Griffie te Arnhem, van 1867 tot 1868
      - commies-afdelingschef ter Provinciale Griffie te Utrecht, van 1868 tot 1872
      - griffier Staten van Zuid-Holland, van 12 juli 1872 tot 1878
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht, van 18 september 1877 tot 11 oktober 1884
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zeeland, van 23 mei 1887 tot 17 augustus 1887
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zeeland, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894
      - lid en secretaris Raad van Voogdij over de Koningin, van 8 december 1890 tot 31 augustus 1898
      - minister van Buitenlandse Zaken, van 8 mei 1894 tot 27 juli 1897
      - (tijdelijk) voorzitter ministerraad, van 8 mei 1894 tot 27 juli 1897
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland, van 28 maart 1898 tot 17 september 1901
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht II, van 17 september 1901 tot 21 september 1909
      - voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 september 1905 tot 21 september 1909
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Noord-Holland, van 31 januari 1910 tot 2 februari 1912
      - vice-president Raad van State, van 1 februari 1912 tot 13 juli 1914; benoeming bij K.B. van 29-01-1912
      - lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-Heemskerk), van 11 mei 1883 tot 18 maart 1885
      - lid College van Curatoren Rijksuniversiteit te Utrecht, van 13 januari 1885 tot 8 mei 1894
      - lid Raad van Commissarissen Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, omstreeks 1887 en 1899
      - lid Staatscommissie administratieve rechtspraak, van 1891 tot 8 mei 1894
      - kabinetsformateur, van april 1894 tot 7 mei 1894; mondelinge opdracht van koningin-regentes Emma
      - resident College van Curatoren Rijksuniversiteit te Utrecht, van 18 oktober 1897 tot 13 juli 1914
      - lid Staatscommissie verkeersverbindingen in en om Utrecht, vanaf 1902
      - ondervoorzitter Staatscommissie voor de Grondwetsherziening (Staatscommissie-De Beaufort), van 2 mei 1910 tot 15 mei 1912
      - lid College van Zeevisscherijen
      - lid Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 1887 tot april 1888
      - voorzitter Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1905 tot september 1909
      - voorzitter Huishoudelijke Commissie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1905 tot september 1909
      opleiding(en)
      - opleiding Franse school te Haarlem
      - opleding kostschool te Sassenheim
      - gymnasium te Utrecht
      Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd op dissertatie) Hogeschool te Utrecht, van 1861 tot 23 november 1866; magna cum laude
      wetenswaardigheden
      - Sprak als Tweede- en Eerste-Kamerlid over uiteenlopende onderwerpen (onderwijs, waterstaat, gezondheid, Grondwetsherziening, kiesrecht, binnenlands bestuur, Indische aangelegenheden en belastingen)
      - Hij genoot groot gezag in brede kring en stond bekend als specialist in vraagstukken van algemeen constitutionele aard; adviseur van koningin Emma en koningin Wilhelmina
      - Versloeg in 1888 Æ. Mackay en J.E.N. Schimmelpenninck van der Oye (arp)
      - Versloeg in 1891 H.M.J. van Asch van Wijck en W.K.F.P. van Bylandt (arp)
      - Werd in 1894 in de districten Utrecht en Haarlem gekozen; opteerde voor Utrecht, maar nam geen zitting i.v.m. zijn benoeming tot minister
      - Versloeg in 1894 in het district Utrecht H.A. van Beuningen (lib.) en A. Brummelkamp (arp) na herstemming en in het district Haarlem A.J.W. Farncombe Sanders
      - Het door hem geleide kabinet bracht een voorlopig einde aan de kiesrechtstrijd door de totstandkoming van de Kieswet-Van Houten (1896)
      - Versloeg in 1901 in het kiesdistrict Utrecht II D.A.P.N. Koolen (rk) na herstemming
      - Werd in september 1901, 1902, 1903 en 1904 als derde op de voordracht voor het Tweede-Kamervoorzitterschap gezet
      - Versloeg in 1905 in het kiesdistrict Utrecht II N. de Ridder (arp) na herstemming
      - Werd in 1909 verslagen door J.S.F. van Hoogstraten (arp). Zo kwam noodgedwongen ook een einde aan zijn Kamervoorzitterschap.
      niet-aanvaarde politieke functies
      minister van Buitenlandse Zaken, 1897; geweigerd

      adressen
      - Utrecht tot 1872
      - 's-Gravenhage, Koninginnegracht 32, van 1872 tot 1894
      - 's-Gravenhage, Herengracht 17, vanaf 1894

      - Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw, 1909
      - vele buitenlandse onderscheidingen

      lid Koninklijke Academie van Wetenschappen, vanaf 1894

      publicaties
      - "Historisch-staatsregtelijk onderzoek naar het algemeen en het bijzonder bestuur van den waterstaat in Nederland van 1795 tot 1848" (dissertatie, 1866)
      - "Kantteekeningen op de Regeeringsontwerpen tot Herziening der Grondwet" (1887)

      meer informatie
      - Biografisch Woordenboek van Nederland, dl.II, 460
      - M.W. Jurriaanse, "De Nederlandse Ministers van Buitenlandse Zaken 1813-1900"
      - G. Taal, "Liberalen en Radikalen 1871-1901"
      - G.J. Lammers, "De Kroon en de kabinetsformaties" (1952)
      - L.J. Plemp van Duiveland, "Jhr.mr. Joan Röell", in: "Mannen en vrouwen van beteekenis in onze dagen" 42 (1912)
      - Onze Afgevaardigden, 1897, 1901, 1905


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources