Minister president, Baron Æneas Mackay

Minister president, Baron Æneas Mackay

Male 1838 - 1909  (70 years)    Has more than 250 ancestors and 4 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Æneas Mackay 
    Prefix Minister president, Baron 
    Relationshipwith Francis Fox
    Born 29 Nov 1838  Nijmegen, Gld, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 13 Nov 1909  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I410675  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Jhr.Mr. Johan François Hendrik Jacob Ernestus Mackay,   b. 13 Mar 1807, Nijmegen, Gld, NL Find all individuals with events at this location,   d. 27 Jul 1846, Nijmegen, Gld, NL Find all individuals with events at this location  (Age 39 years) 
    Mother Jkvr. Margaretha Clara Françoise van Lynden,   b. 8 Sep 1810, Nijmegen, Gld, NL Find all individuals with events at this location,   d. 8 Oct 1869, Amerongen Find all individuals with events at this location  (Age 59 years) 
    Married 26 Jun 1835  Nijmegen, Gld, NL Find all individuals with events at this location 
    Siblings 1 sibling 
    Family ID F163366  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Barones Elisabeth Wilhelmina van Lynden,   b. 31 May 1844, Nijmegen, Gld, NL Find all individuals with events at this location,   d. 29 Apr 1907, Wiesbaden, Hessen, D Find all individuals with events at this location  (Age 62 years) 
    Married 7 Jul 1869  Nijmegen, Gld, NL Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Baron Mr. Eric Mackay,   b. 2 Apr 1870, Zutphen, Gld, NL Find all individuals with events at this location,   d. 1 Nov 1921, Arnhem, Gld, NL Find all individuals with events at this location  (Age 51 years)
    Last Modified 14 Dec 2002 
    Family ID F163426  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 29 Nov 1838 - Nijmegen, Gld, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 7 Jul 1869 - Nijmegen, Gld, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 13 Nov 1909 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Notes 
    • - advocaat te Nijmegen, van 1862 tot 1865
      - substituut-griffier Arrondissementsrechtbannk te Zutphen, van 1865 tot februari 1868
      - substituut-Officier van Justitie te Zutphen, van 4 februari 1868 tot maart 1873
      - rechter Arrondissementsrechtbank te Zutphen, van 7 maart 1873 tot 19 april 1888
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amersfoort, van 2 mei 1876 tot 15 mei 1877; benoemd tot arrondissementsrechter na inwerkingtreding van de nieuwe Wet op de rechterlijke indeling
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amersfoort, van 15 juni 1877 tot 11 oktober 1884
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amersfoort, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886
      - voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 november 1884 tot 18 september 1885
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888
      - minister van Binnenlandse Zaken, van 20 april 1888 tot 24 februari 1890
      - (tijdelijk) voorzitter Ministerraad, van 20 april 1888 tot 21 augustus 1891
      - minister van Koloniën, van 24 februari 1890 tot 21 augustus 1891
      - minister van Staat, 19 augustus 1891
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Kampen, van 18 mei 1892 tot 20 maart 1894
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Kampen, van 16 mei 1894 tot 19 september 1905
      - voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1901 tot 19 september 1905
      - lid Raad van State, van 6 juni 1907 tot 13 november 1909
      - kapitein der dienstdoende schutterij te Zutphen, vanaf 5 augustus 1868
      - kabinetsformateur, van maart 1888 tot april 1888
      - lid Huishoudelijke Commissie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1881 tot september 1884
      - lid Huishoudelijke Commissie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1886 tot april 1888
      - voorzitter Commissie van Rapporteurs voor de ontwerp-Kieswet (voorstel-Tak) (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1893 tot februari 1894
      - lid Huishoudelijke Commissie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van maart 1897 tot september 1901
      - lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1897 tot november 1897; voorzitter vijfde afdeling
      - voorzitter Commissie van Rapporteurs voor de ontwerp-Indische Mijnwet (Tweede Kamer der Staten-Generaal) tot oktober 1898
      - lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van maart 1898 tot september 1898; voorzitter eerste afdeling
      - lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1900 tot februari 1901; resp. voorzitter derde en eerste afdeling
      - lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1901 tot juni 1901; voorzitter tweede afdeling
      opleiding(en)
      - gymnasium
      - opleiding Chr. normaalschool "De Klokkenberg" te Nijmegen
      Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd op dissertatie) Hogeschool te Utrecht, van 17 september 1856 tot 1862
      wetenswaardigheden
      - Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen, zoals justitie, onderwijs, koloniën en kiesrecht
      - Diende in 1883 met Ruijs van Beerenbroek, De Savornin Lohman en Schaepman een initiatiefvoorstel in, dat ertoe strekte de eisen voor schoolbouw uit de Lager-onderwijswet 1878 te laten vervallen, de eisen voor toelating van kwekelingen te versoepelen, het aantal verplichte onderwijzers te verminderen, alsmede tot invoering van een verplichte schoolgeldheffing. Dit voorstel verviel in 1884 na aanneming van een minder vergaand regeringsvoorstel.
      - Werd in 1885 en 1886 als tweede op de voordracht voor het Tweede-Kamervoorzitterschap gezet
      - Werd in 1886 gekozen in de districten Utrecht en Amersfoort. Opteerde voor Utrecht.
      - Bracht in 1889 een wijziging van de Lager-Onderwijswet tot stand, waardoor de positie van het bijzonder onderwijs werd verbeterd. Bijzondere lagere scholen kunnen subsidie krijgen volgens dezelfde maatstaven als openbare scholen. Er komt een verplichte schoolgeldheffing voor gemeentescholen, waardoor bijzondere scholen een betere concurrentiepositie krijgen ten opzichte van openbare scholen.
      - Werd in december 1891 in Tiel verslagen door M. Tydeman (lib.)
      - Versloeg in 1892 Jhr. E. van Weede van Dijkveld (lib.)
      - Ondertekende in 1894 met negen andere antirevolutionaire Tweede-Kamerleden een manifest waarin zij zich keerden tegen Taks kiesrechtvoorstel
      - Versloeg in 1894 H. Goeman Borgesius (ul)
      - Maakte na 1896 geen deel uit van de officiële A.R.-Kamerclub
      - Versloeg in 1897 B. Cuperus (lib.)
      - Versloeg in 1901 Mr. F.O. van der Dussen (lib.)
      - Adviseerde in 1901 - daartoe uitgenodigd - de koningin om Kuyper met de kabinetsformatie te belasten
      niet-aanvaarde politieke functies
      minister van Binnenlandse Zaken, juli 1901; geweigerd

      - Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 17 februari 1890
      - Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw
      baron, 17 maart 1858

      publicaties
      "De uitsluiting van geestelijken en bedienaren van den godsdienst uit de Volksvertegenwoordiging volgens art. 91 der Grondwet" (dissertatie, 1862)

      - Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, dl.V, 334
      - Onze Afgevaardigden, 1897 en 1901
      - W.F. de Gaay Fortman, "Mr. Æneas baron Mackay: de eerste antirevolutionaire minister-president, in: C. Bremmer (red.), "Personen en momenten uit de geschiedenis van de Anti-Revolutionaire Partij (Franeker 1980) 35-41
      - A.F. de Savornin Lohman, "Levensbericht van Mr. Æneas baron Mackay", Levensberichten der afgestorven medeleden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde (Leiden 1911) 105-126


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources