Jhr. Mr. Frans Beelaerts van Blokland, Minister van buitenlandse zaken

Jhr. Mr. Frans Beelaerts van Blokland, Minister van buitenlandse zaken

Male 1872 - 1956  (84 years)    Has more than 100 ancestors and 8 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Frans Beelaerts van Blokland 
    Prefix Jhr. Mr. 
    Suffix Minister van buitenlandse zaken 
    Born 21 Jan 1872  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 27 Mar 1956  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I410473  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Gerard Jacob Theodoor Beelaerts van Blokland,   b. 12 Jan 1843,   d. 14 maart 1897, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 53 years) 
    Mother Johanna Maria Kneppelhout van Sterkenburg,   b. 22 Dec 1851, Leiden, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 18 Aug 1923, Arnhem, Gld, NL Find all individuals with events at this location  (Age 71 years) 
    Married 15 Jul 1870  Driebergen, Ut, NL Find all individuals with events at this location 
    Siblings 5 siblings 
    Family ID F163184  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Jkvr. Maria Adriana Snoeck,   d. Yes, date unknown 
    Married 30 May 1905  Hintham, gem. Rosmalen Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Jhr. Mr. Gerard Beelaerts van Blokland,   b. 2 May 1908, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 30 Apr 1997, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 88 years)
     2. Jhr. Mr. Matthias Adriaan Beelaerts van Blokland,   b. 3 Aug 1910, Pei-tai-ho, China Find all individuals with events at this location,   d. Yes, date unknown
    Last Modified 19 Mar 2003 
    Family ID F163273  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 21 Jan 1872 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 27 Mar 1956 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Notes 
    • Hoffelijke en bescheiden diplomaat en raadsman van de koningin. Was aanvankelijk gezant in China. Minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-De Geer I* en kabinet-Ruijs de Beerenbrouck III*. Vergezelde als vice-president van de Raad van State de koningin naar Londen en was daar haar belangrijkste adviseur. Had een matigende invloed op en durfde haar als één van de weinigen op haar constitutionele positie te wijzen.

      - advocaat te 's-Gravenhage, vanaf 1895
      - klerk griffie Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, van 1895 tot 1897
      - ambtenaar hoofdkantoor Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage, van 1897 tot 1903
      - secretaris Derde Haagse Conferentie voor Internationaal Recht, van 1899 tot 1900
      - secretaris regeringscommissie van advies voor spoorweg- en havenaangelegenheden, vanaf 1900
      - secretaris Staatscommissie voor de Zuidafrikaanse schadevergoeding, van 1902 tot 1 januari 1904
      - commies-griffier Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 januari 1904 tot 1 april 1909
      - buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Peking (ambtstitel: minister-resident), van 19 maart 1909 tot 1919; na conflict met Franse en Britse collegae teruggeroepen
      - gedetacheerd bij het kabinet van de minister van Buitenlandse Zaken, omstreeks 1919
      - waarnemend secretaris-generaal ministerie van Buitenlandse Zaken, omstreeks 1919; tijdens verlof van R.J.H. Patijn
      - chef afdeling diplomatieke zaken, ministerie van Buitenlandse Zaken, van 1919 tot 1927
      - minister van Buitenlandse Zaken, van 1 april 1927 tot 20 april 1933
      - vice-president Raad van State, van 20 april 1933 tot 27 maart 1956
      - minister van Staat, 22 december 1936
      - voorzitter Buitengewone Raad tot Advies te Londen, van 8 juni 1942 tot september 1944
      - lid hoofdbestuur Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche vereniging
      - correspondent voor Nederland van "Le Journal de Genève", van 1902 tot 1909
      - lid/secretaris examencommissies vak der Posterijen en Telegrafie, van 1898 tot 1903
      - gedelegeerde naar de vlootconferentie te Washington, van 1921 tot 1922
      - kabinetsformateur, van 24 november 1923 tot 5 december 1923; poging mislukt
      - kamerheer in buitengewone dienst van Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana, vanaf 1 januari 1927
      - vertegenwoordiger van Nederland in de Volkenbondsraad, van 1927 tot 1928
      - leider Nederlandse regeringsdelegatie Ontwapeningsconferentie te Genève, van 1931 tot 1933
      - voorzitter Nationale Raad voor Nederland en Nederlands-Indië van het Institute of Pacific Relations, vanaf 1933
      - lid Hoge Raad van Adel, van 1935 tot 1947
      - lid en voorzitter van diverse internationale verzoeningscommissies
      - bijzondere zending naar de Unie van Zuid-Afrika in verband met het Eeuwfeest "Grote Trek", 1935
      - lid comité van controle van de Volkenbond, van 1944 tot 1946
      - voorzitter Nederlandse delegatie naar laatste Volkenbondsvergadering, 1946
      - voorzitter Hoge Raad van Adel, van 1947 tot 27 maart 1956
      - voorzitter Comité voor Belenux-samenwerking tot 27 maart 1956
      - voorzitter Koninklijke Nederlandse Vereniging "Ons Leger", vanaf 1955
      - voorzitter Koninklijk Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde
      - voorzitter raad van bestuur Concertgebouw
      opleiding(en)
      onderwijs privéschool Van Bouscholte te 's-Gravenhage
      gymnasium Gymnasium Haganum te 's-Gravenhage
      rechten (gepromoveerd op dissertatie) Rijksuniversiteit te Leiden, van 22 september 1890 tot 1895
      tekenonderwijs
      wetenswaardigheden
      - Behartigde tijdens de Eerste Wereldoorlog tevens de Duitse en Oostenrijkse belangen in Peking. De Chinese regering verklaarde hem op aandrang van Britse en Franse gezanten tot persona non grata
      - Streefde als minister naar verbetering van de betrekkingen met België en naar samenwerking met de Oslo-staten (Skandinavische landen, Belgie en Luxemburg)
      - Tijdens zijn ministerschap sloot Nederland zich (in 1929) aan bij het Briand-Kellogg-pact over uitbanning van oorlog ter oplossing van internationale geschillen; de in 1932 gehouden algemene ontwapeningsconferentie te Genève werd echter een mislukking
      - Volgens zijn vriend en opvolger De Graeff had hij als minister veel dingen laten versloffen
      - Was vanaf 1933 de voornaamste raadgever van de koningin
      - Vervulde geheime opdrachten voor koningin Wilhelmina
      - Werd in 1936 benoemd tot minister van Staat vanwege de bemiddelingsrol die hij had gespeeld bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard
      - Week op 13 mei 1940 met de koningin uit naar Engeland
      anekdotes
      Werd de laatste jaren bij de Raad van State regelmatig slapend aangetroffen op zijn kamer en ook wel tijdens vergaderingen van de Volle Raad
      niet-aanvaarde politieke functies
      gezant te Brussel, 1927; niet doorgegaan in verband met benoeming tot minister
      adressen
      - 's-Gravenhage, Nieuwe Uitleg, van 1872 tot 1880
      - 's-Gravenhage, Koninginnegracht, vanaf 1880
      - 's-Gravenhage, Bazarstraat 13, omstreeks 1928 tot 1956

      - Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, 30 augustus 1926
      - Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 30 augustus 1939
      - Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw
      - buitenlandse onderscheidingen
      heer van Blokland

      hobby's en interesses
      - wandelen
      - numismatiek, genealogie, heraldiek

      publicaties
      - "Eenige beschouwingen over het tot stand komen en de rechtskracht van verdragen" (disseratie, 1895)
      - "Vijftig Jaren. Officieel gedenkboek ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. koningin Wilhelmina 1898-1948"; bijdrage
      - "Van oorlog en Vree. Gedenkboek voor den vrede van munster 1648-1948" (1948); voorwoord
      - "Het geslacht Beelaerts" (1955)

      meer informatie
      - Biografisch Woordenboek van Nederland, dl. I, 32
      - R.E. van Ditzhuyzen, "Jhr.Mr. Frans Beelaerts van Blokland, vice-president Raad van State 1933-1956", in: "450 jaar Raad van State" (1983)
      - T. van Zeeland, "Onder Wilhelmina's vleugels", in: "De Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken in de twintigste eeuw" (1999)
      - Persoonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden in woord en beeld (1938)
      biografie opgenomen in het Biografisch Woordenboek van Nederland


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources