Baron Jan Carel van Goltstein, minister van Buitenlandse Zaken

Baron Jan Carel van Goltstein, minister van Buitenlandse Zaken

Male 1794 - 1872  (77 years)    Has more than 100 ancestors but no descendants in this family tree.

Personal Information    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Jan Carel van Goltstein 
    Prefix Baron 
    Suffix minister van Buitenlandse Zaken 
    Born 30 May 1794  Arnhem, Gld, NL Find all individuals with events at this location 
    Christened 8 Jun 1794  Arnhem, Gld, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 17 Feb 1872  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Person ID I410455  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Evert Jan Benjamin van Goltstein van Oldenaller,   b. 21 Jun 1751, Arnhem, Gld, NL Find all individuals with events at this location,   d. 3 Dec 1816, Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location  (Age 65 years) 
    Mother Frederica Everdina Anna van der Capellen,   b. 8 May 1759, Zutphen, Gld, NL Find all individuals with events at this location,   d. 13 Aug 1847  (Age 88 years) 
    Married 30 Apr 1782 
    Siblings 4 siblings 
    Family ID F163599  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Barones Adolphine Wernerdine van Pallandt,   d. Yes, date unknown 
    Married 28 Sep 1828  Ommen Find all individuals with events at this location 
    Last Modified 4 Jan 2003 
    Family ID F163263  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 30 May 1794 - Arnhem, Gld, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsChristened - 8 Jun 1794 - Arnhem, Gld, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsDied - 17 Feb 1872 - 's-Gravenhage, ZH, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Notes 
    • advocaat te Utrecht, vanaf 1811
      substituut-Officier van Justitie te Utrecht, van 1825 tot 1828
      substituut-advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, van 1828 tot 1841; salaris f. 3000,-
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Utrecht, van 20 oktober 1840 tot 13 februari 1849
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850
      voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 februari 1849 tot 20 augustus 1850; benoemd bij K.B. van 17-02-1849
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Utrecht, van 14 juni 1853 tot 12 maart 1858
      voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1856 tot 11 maart 1858
      minister van Buitenlandse Zaken, van 5 maart 1858 tot 23 februari 1860
      minister van Staat, 23 februari 1860
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amersfoort, van 10 juli 1860 tot 1 oktober 1866
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amersfoort, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868
      lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amersfoort, van 25 februari 1868 tot 20 september 1869
      lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Utrecht, van 22 december 1870 tot 17 februari 1872
      lid Ridderschap van Utrecht, vanaf 1815
      plaatsvervangend rechter in de rechtbank van eerste aanleg, van 27 november 1822 tot 1825
      lid College van Curatoren Hogeschool te Utrecht, van 1841 tot 1859
      kabinetsformateur, 22 oktober 1849; poging mislukte
      kabinetsformateur, van 3 maart 1858 tot 18 maart 1858; samen met Rochussen
      kabinetsformateur (samen met Van Reenen), 1862; poging mislukte
      lid Staatscommissie voor het hoger onderwijs
      functies Hogeschool Harderwijk
      lid Commissie van Rapporteurs voor de voorstellen tot Grondwetsherziening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), 1848
      voorzitter parlementaire enquêtecommissie inzake de uitvoering van de concessie tot landaanwinning en verdieping van het vaarwater op het Zwolsche Diep (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 30 april 1855 tot 5 mei 1857
      opleiding(en)
      opleiding Latijnse school (Hieronymusschool) te Utrecht, vanaf 1805
      Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd) Hogeschool te Utrecht, van 11 augustus 1809 tot 22 oktober 1811
      wetenswaardigheden
      Min of meer toevallig door Staten van Utrecht tot lid Tweede Kamer gekozen in 1840
      Beantwoordde in 1844 de vraag of er vanuit de Tweede Kamer een voorstel tot Grondwetsherziening moest worden gedaan met "ja"
      Stemde in 1848 tegen de hoofdstukken I, III (van de Staten-Generaal), V, VII en IX van de nieuwe Grondwet
      Herhaaldelijk genoemd als minister (justitie, buitenlandse zaken) bij pogingen tot reconstructie kabinet-De Kempenaer-Donker Curtius; en in 1856
      Deskundige in de Tweede Kamer op het gebied van het internationale recht
      Versloeg in september 1849 bij de voordracht voor het Kamervoorzitterschap Thorbecke met 31 tegen 29 stemmen
      Werd in september 1855 als tweede op de voordracht voor het Tweede-Kamervoorziterschap gezet
      Werd in september 1860, 1861, 1862, 1863, 1866 en in februari 1868 als derde op de voordracht voor het Tweede-Kamervoorzitterschap gezet
      Interpelleerde in 1862 minister Thorbecke over de vorming van het op 1 februari opgetreden kabinet
      Stemde in 1866 tegen de motie-Keuchenius en in 1867 vóór de begroting van Buitenlandse Zaken
      Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas

      Familie was afkomstig uit Gulik
      Familie vluchtte in 1794 naar Oost-Friesland; keerde later terug en vestigde zich in Utrecht (janskerkhof 24)
      Nam deel aan de tocht naar Parijs in 1815

      adressen
      Utrecht tot 1840
      's-Gravenhage, Kneuterdijk, hoek Lange Voorhout, vanaf 1840; van familie Torck van Rosendael
      's-Gravenhage, Zwarteweg 5, van 1849 tot 7 februari 1872
      buitenverblijf Puntenburg

      onderscheidingen
      Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 1849
      Grootkruis Orde van de Eikenkroon, 1859
      co-adjutor van de Duitse orde; Balije Utrecht, vanaf 1869
      jonkheer tot 1 april 1820
      baron, 1 april 1820

      relevante buitenlandse reizen
      rondreis door Nederland, vanaf 1817
      reis naar Duitsland, bezocht enkele hogescholen, vanaf 1817
      reis naar Engeland ter bestudering van de organisatie van het rechtswezen en m.n. de rechtbank der gezworenen, 1826

      inkomenspositie
      bij overlijden bleek zijn vermogen aanzienlijk, zeseneenhalve ton
      pensioen f 2725,-

      verenigingen, sociëteiten, genootschappen
      lid Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen
      lid Zondagavondkring te Utrecht (onder andere met Prof. G.W. Vreede)
      lid Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden
      ingeschreven als edel-expectant der ridderlijke Duitse orde, balije van Utrecht in 1802 (charitatieve instelling)

      militaire dienst
      Nam dienst bij de Utrechtse compagnie van vrijwillig bereden jagers te Waterloo in 1815
      tweede luitenant Tiendaagse veldtocht

      publicaties
      enige rechtskundige artikelen in bijdragen van rechtsgeleerdheid (1830)

      meer informatie
      M.W. Jurriaanse, "De Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken 1813-1900"
      G.J. Hooykaas, "J.K. van Goltstein", in: "Utrechtse Biografieën", dl.IV, 88
      Levensbericht door N.F. van Nooten, in: Levensberichten van leden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, 1873, 69


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources