Minister President, Graaf Constantijn Theodoor van Lynden van Sandenburg

Minister President, Graaf Constantijn Theodoor van Lynden van Sandenburg

Male 1826 - 1885  (59 years)    Has more than 100 ancestors and 4 descendants in this family tree.

Personal Information    |    Media    |    Notes    |    Event Map    |    All

  • Name Constantijn Theodoor van Lynden van Sandenburg 
    Prefix Minister President, Graaf 
    Born 24 Feb 1826  Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 8 Nov 1885  Neerlangbroek; gem. Langbroek, Utr. Find all individuals with events at this location 
    Person ID I356549  Geneagraphie
    Last Modified 21 Feb 2007 

    Father Baron Mr. Frederik Augustus Alexander Carel van Lynden van Sandenburg,   b. 18 Oct 1801, Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location,   d. 30 Jun 1855, Utrecht, Ut, NL Find all individuals with events at this location  (Age 53 years) 
    Mother Barones Anna Wilhelmina van Spaen,   b. 1801,   d. 25 Aug 1836  (Age 35 years) 
    Married 16 Apr 1823  's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location 
    Siblings 1 sibling 
    Family ID F140920  Group Sheet  |  Family Chart

    Family 1 Elisabeth Machteline van Persijn,   d. 17 Mar 1866 
    Married 21 mei 1852  Amsterdam, NH, NL Find all individuals with events at this location 
    Last Modified 9 Dec 2002 
    Family ID F163209  Group Sheet  |  Family Chart

    Family 2 Barones Wilhelmina Elisabeth Charlotte van Boetzelaer,   b. 16 Nov 1837,   d. 12 May 1905  (Age 67 years) 
    Married 4 Jun 1868  de Bilt, Ut, NL Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Graaf Frederik Alexander Carel van Lynden van Sandenburg,   b. 17 Nov 1873, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location,   d. 15 Dec 1932, 's-Gravenhage, ZH, NL Find all individuals with events at this location  (Age 59 years)
    Last Modified 9 Dec 2002 
    Family ID F163205  Group Sheet  |  Family Chart

  • Event Map Click to display
    Link to Google MapsBorn - 24 Feb 1826 - Utrecht, Ut, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 21 mei 1852 - Amsterdam, NH, NL Link to Google Earth
    Link to Google MapsMarried - 4 Jun 1868 - de Bilt, Ut, NL Link to Google Earth
     = Link to Google Earth 
    Pin Legend  : Address       : Location       : City/Town       : County/Shire       : State/Province       : Country       : Not Set

  • Photos
    356549.jpg
    356549.jpg

  • Notes 
    • Minister president 20.08.1879-23.04.1883

      - advocaat te Utrecht, van 1848 tot 1866
      - lid gemeenteraad van Langbroek
      - lid Provinciale Staten van Utrecht voor het kiesdistrict Amerongen, van 13 maart 1860 tot 15 januari 1868
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Arnhem, van 7 augustus 1866 tot 1 oktober 1866
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Arnhem, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868
      - minister voor de Zaken van de Hervormde en andere Erediensten, behalve die der Rooms-Katholieke, van 15 januari 1868 tot 3 juni 1868
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Tiel, van 20 september 1869 tot 18 september 1871
      - lid Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Tiel, van 17 oktober 1871 tot 26 augustus 1874
      - minister van Justitie, van 27 augustus 1874 tot 3 november 1877
      - minister van Buitenlandse Zaken, van 19 augustus 1879 tot 15 september 1881
      - minister van Financiën ad interim, van 13 juni 1881 tot 15 september 1881
      - minister van Financiën, van 15 september 1881 tot 23 april 1883
      - minister van Staat, van 29 april 1883 tot 8 november 1885
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Utrecht, van 18 september 1883 tot 11 oktober 1884
      - lid Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Utrecht, van 17 november 1884 tot 8 november 1885
      - kamerheer in buitengewonde dienst des konings, vanaf 30 september 1855
      - rechter-plaatsvervanger te Utrecht, vanaf 18 september 1856
      - hoogheemraad Hoogheemraadschap Lekdijk bovendams, van 1860 tot 1868
      - waarnemend rijksadvocaat te provincie Utrecht tot 1860
      - heemraad polder Neerlangbroek, Hardenbroek en Sterkenburg tot 1860
      - kabinetsformateur, van 29 april 1868 tot 1 mei 1868; poging mislukte
      - kabinetsformateur, augustus 1873; na ontslagaanvrage kabinet-De Vries; poging mislukte
      - kabinetsformateur, van juli 1879 tot augustus 1879
      - kabinetsformateur, van juli 1882 tot augustus 1882; na tussentijdse crisis, die eindigde met terugkomen op de ontslagaanvrage
      opleiding(en)
      onderwijs te Grafraeth (bij Solingen, Dld.); i.v.m. oogheelkundige behandeling aldaar
      Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd op dissertatie) Hogeschool te Utrecht, van 29 maart 1844 tot 10 oktober 1848; ingeschreven bij literaire faculteit met goedkeuring van prof. F.J.L. Schroeder
      wetenswaardigheden
      - Sprak als Tweede-Kamerlid over uiteenlopende onderwerpen (justitie, landbouw, koloniale zaken, onderwijs)
      - Stemde in 1866 tegen de motie-Keuchenius en in 1867 vóór de begroting van Buitenlandse Zaken
      - Bracht in 1875 vier wetten inzake de gerechtelijke organisatie tot stand. Eén daarvan leidt tot opheffing van de elf provinciale gerechtshoven en instelling van vijf nieuwe gerechtshoven.
      - Het door hem geformeerde kabinetten stond zwak in de Tweede Kamer en kwam in mei 1882 ten val. Omdat geen ander kabinet kon worden gevormd, bleef het kabinet alsnog aan. Op 26 februari 1883 verwierp de Tweede Kamer evenwel een voorstel om de kiesrechtwijziging in behandeling te nemen, waarna het kabinet alsnog zijn ontslag aanbood en werd vervangen
      - Verloor gezichtsvermogen op 59-jarige leeftijd en werd ernstig ziek
      - Vanaf tiende jaar ter behandeling naar Graefrath bij Solingen gestuurd, bij hofrath Dr. de Leuw
      - Ten gevolge van ziekte van zijn vrouw aan huis gebonden, zij kon niet alleen blijven; politieke loopbaan was in deze situatie onmogelijk.
      adressen
      - Neerlangbroek, Kasteel Sandenburg, van 1857 tot 8 november 1885
      - 's-Gravenhage, Prinsessegracht 12, omstreeks 1875
      onderscheidingen
      - Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 12 mei 1874
      - Grootkruis Orde van de Nederlandse Leeuw
      - Ridder eerste klasse Orde van de Gouden Leeuw van het Huis van Nassau, 8 december 1878
      graaf, 24 augustus 1882; titel van graaf en gravin verleend op alle afstammelingen
      heer van Sandenburg
      publicaties
      - "Inquisitio an matrimonio ducis de montpensier pax rheno-trajectina violata dici possit?" (dissertatie, 1848)
      - artikel over de Deens-Duitse oorlog in: "Nieuwe Bijdragen voor Rechtsgeleerdheid" (1864)
      meer informatie
      - M.W. Jurriaanse, "De Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken 1813-1900"
      - Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, dl.IV, 937

      - Zwager van A.F. baron van Lynden, secretaris-generaal binnenlandse zaken


Home Page |  What's New |  Most Wanted |  Surnames |  Photos |  Histories |  Documents |  Cemeteries |  Places |  Dates |  Reports |  Sources